
Alena Schillerová se ráda fotí v kostele. FOTO: hnutí ANO / se souhlasem
FOTO: hnutí ANO / se souhlasem
KOMENTÁŘ / Místopředsedkyně hnutí ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová vystoupila v podcastu Chuť moci Thomase Kulidakise. Nejspíše díky servilnímu podlézání moderátora se cítila bezpečně a uvolněně. A tak se nebála nastínit, jak bude vypadat Česko, pokud se hnutí ANO dostane znovu do vlády. Není to vůbec hezká vize.
Je úplně jasné, že se vrátíme do dob, kdy Celní správa ČR, řízená nepřímo agentem StB Andrejem Babišem, zaklekávala na firmy, které mu konkurovaly. Že podnikatelé budou muset znovu investovat do špehování v podobě EET, a naopak důchodci se mohou těšit na finanční dárečky za svoje hlasy pro ANO. „Musíme přesvědčit voliče, že víme, co chceme, že jsme schopni převzít vládu,“ prohlásila Schillerová sebevědomě. Vyzkoušenou metodou bude hledání vnitřního nepřítele a poštvávání skupin obyvatel proti sobě.
Vystoupení Schillerové v podcastu bylo zajímavé hned z několika důvodů. Především je zcela zřejmé, že umí žonglovat s fakty už skoro stejně dobře jako její stranický šéf. Tu vytrhne věc z kontextu, jindy její význam opatrně posune, aby se to hodilo. S chutí se tak odvolá na výtky Národní rozpočtové rady a Národní ekonomické rady vlády, když kritizuje návrh státního rozpočtu.
Když ale horuje pro snížení věku odchodu do důchodu a zvýšení penzí, v tichosti na obě instituce zapomene. ANO si je nejspíše svým vítězstvím již hodně jisté, byť Schillerová předstírala falešnou skromnost. Ale mohla si to dovolit, ve všech případech přispěchal snaživý moderátor Kulidakis s ubezpečením, jak jsou volební preference vysoké a stabilní. Věty moderátora jako „mohl bych vám oponovat, ale dělat to nebudu, protože vím, že to je blbost“ snesou srovnání snad jen s odporným stylem moderování Luboše Xavera Veselého.
Zase se bude zaklekávat
Snad každý si ještě vzpomene na případ firmy FAU. S ním se pochlubil na videu Andrej Babiš, když prohlásil: „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony… Samozřejmě jedeme po nich.“ Nakonec se ukázalo, že všechna obvinění jsou zcela vylhaná a firma FAU se ničeho nezákonného nedopustila ani nedlužila státu na daních. A proč to všechno? Protože odmítli nabídku Agrofertu na převzetí. Pro usvědčeného lháře Babiše je to zcela běžný nástroj. Ostatně svědectví o násilném převzetí Kosteleckých uzenin to jen podtrhuje. Pokud voliči pustí Babiše znovu k moci, nejspíše se od příštího roku můžeme těšit na řadu dalších podobných kauz.
Protože „ti naši“, to byla Celní správa, která firmu FAU zlikvidovala s pomocí zajišťovacích příkazů. Nebude nejspíše náhoda, že Schillerová během rozhovoru několikrát zkritizovala současnou vládu za to, že Celní správu údajně oslabila a málo ji podporuje.
Toto láteření přichází mimochodem brzy po tom, co se téměř v duetu s moderátorem předhání, kdo více zdůrazní údajný propad ve výběru daní. „Letos sleduju pokladní plnění. Teď na konci listopadu jsme u výběru daně z příjmu právnických osob na 77 procentech nominálně, když se podívám do číselných řad zpětně za 10 let, tak bychom měli být na 90 procentech…tam se děje něco velmi nezdravého,“ tvrdí Schillerová.
Bývalá ministryně financí nějak zapomene dodat, že v době její správy veřejných financí mělo Česko poměrně vysoký hospodářský růst. Současná vláda se přitom musí vyrovnávat s jeho stagnací, či dokonce poklesem, způsobeným mimo jiné naprosto nezodpovědným přístupem hnutí ANO k veřejným financím.
Vše pro důchodce – bezbřehé zvyšování penzí i dřívější odchod do důchodu
Jedním z největších záseků Babiše a jeho suity bylo velkorysé zvyšování důchodů. Aby ne, právě ANO má v této voličské skupině stabilně nejvyšší podporu. Proto není nijak překvapivá kritika Schillerové směrem k návrhu důchodové reformy, která prošla poslaneckou sněmovnou. „Za kolik (do důchodu – pozn. red.) vám neřeknu, protože se neustále valorizuje,“ rozohní se Schillerová při smutné vzpomínce na osud důchodců a pokračuje: „My se chceme vrátit k tomu věku odchodu do důchodu, chceme se vrátit k pětašedesáti.“
Ihned připomene, že ANO se co nejrychleji vrátí k původnímu valorizačnímu výpočtu, kdy se započítávají dvě třetiny průměrných mezd, nikoli jen třetina, jak to Fialova vláda upravila novelou zákona. „Nebudeme řešit tyto věci tím, že se osekají do penze,“ rozohní se. Lži o okrádání důchodců jsou již jen takovým milým dokreslením koloritu.
„V té době se žilo jinak, vlastně jsme neřešili nic moc, protože bydlení jsme měli. Práci jsme měli, sociální jistoty jsme měli, a když se někdo nestaral moc o politiku, tak prostě měl všechno. Jsme neměli důvod nějak nemít děti, protože jsme věděli, že máme kde bydlet a budeme mít co jíst,“ nostalgicky pochválí prorodinnou politiku prezidenta Husáka Kulidakis. Sám totiž patří do generace takzvaných Husákových dětí.
Oba již taktně zamlčí, že jsou to právě Husákovy děti, které děsí ekonomy zabývající se důchodovým systémem. Ono ve skutečnosti totiž ta skvělá prorodinná politika zabrala jen jednou, v období nejtvrdšího „gulášového socialismu“. Nikdy později už se nic podobného komunistům nepovedlo. Takže právě po tomhle období nastal pokles porodnosti, ještě zesílený po svržení komunistické diktatury v roce 1989. Najednou ženy nemusely mít ideálně dvě děti do dvaceti, aby si zajistily, že je komunističtí přisluhovači nebudou pomlouvat na schůzích a psát na ně udání.
V tomhle případě se již stanoviska Národní rozpočtové rady a NERV nehodí. Co na tom, že obě instituce, stejně jako naprostá většina odborníků, bijí na poplach před rozvratem důchodového systému, a naopak současné vládě vyčítají, že její důchodová reforma by měla být mnohem tvrdší, jinak se důchodový systém řítí do velkých problémů. A tak si Schillerová účelově žongluje se zprávou o podílu důchodů na HDP v jednotlivých zemích EU, přestože již NRR upozornila, že vše je trochu jinak.
Státní developer a státní banka
A když už tak duo Schillerová–Kulidakis pěkně pohladí po duši důchodce, vytáhne místopředsedkyně ANO další tradiční kartu. Tak jako všichni populisté a autoritáři potřebuje totiž vnitřního nepřítele. Někoho, ke komu je možné obrátit hněv davu. Schillerová samozřejmě dobře ví, že pro voliče ANO jsou žádaným cílem podnikatelé, živnostníci a velké firmy. Takže nejprve zaláteří, jak vláda zcela zanedbává výběr daní, a pak šikovně podsune informaci, že hnutí ANO samozřejmě v plné míře obnoví elektronickou evidenci tržeb (EET). Posluchač si už podvědomě tyto informace spojí a zapíše si do podvědomí, kdo je pravou příčinou nedostatku peněz na důchody, kdo může za to, že některé profese nemají královské platy. Na podnikatele prostě musí být bič.
Tak trochu z jiné planety (či spíše jiné doby) je pak – opět moderátorem nadšeně vítané – blouznění o tom, jak stát získá další příjmy z velkých bank tím, že jim opět ztíží možnost vyplácet dividendy jejich vlastníkům. ANO si zřejmě došlápne na to, aby mohlo určit „dovolenou“ výši zisku. Protože tu současnou prohlašuje Schillerová za „nehoráznou“. Pomůže v tom vyšší konkurence v podobě státní banky. Jako vedlejší bonus prý budou mít v době vlády ANO zlatý věk také klienti bank, kteří se mohou těšit na vysoké úroky z vkladů a nízké u půjček. A aby ještě více podchytila všechny nostalgiky po „sociálních jistotách minulého režimu“, jako je zjevně Kulidakis, přidá politická hvězda TikToku plán na zřízení státního developera, který bude levně stavět byty pro lidi, a také na významnou podporu družstevního bydlení, družstva by měla dostávat pozemky od státu i obcí výrazně pod cenou, nebo dokonce zadarmo.
Co na tom, že něco podobného je v rozporu se zákony. Nicméně poslech více než hodinového (téměř) monologu Schillerové nemůže nikoho nechat na pochybách, že hnutí ANO se již ze svého neúspěchu v roce 2021 poučilo. A že tak jako Robert Fico na Slovensku i ono už bude na další převzetí moci lépe připraveno. Tentokráte již nic neponechá náhodě a jednoznačně se přihlásí ke všem, kterým se stýská po autoritářském režimu.