Babišova ministryně financí Alena Schillerová opět jednou promeškala příležitost mlčet. Teď najednou zjistila, že čeští občané nejsou finančně gramotní. To možná nejsou, ale ona to dokládá tím, že nemají dost peněz na mimořádné výdaje. To ovšem není věc finanční gramotnosti, především to znamená, že nemají peníze.
Na svém Twitteru nám Schillerová píše: „První výsledky lednového měření finanční gramotnosti v ČR: 57 % Čechů si nevytváří domácí rozpočet, třetina lidí nepokryje bez půjčky neočekávaný výdaj 11 200 Kč a 95 % z nás očekává, že bude čerpat státní důchod. Oproti roku 2015 si dvojnásobek z nás aktivně spoří (69 % Čechů).“ A o příspěvek dále: „Jsem přesvědčena, že právě rostoucí individuální odpovědnost každého z nás je cesta správným směrem. Současná krize jasně ukázala, jak rychle a nenadále se může nejen finanční situace změnit.“
Vykládat tohle lidem, kteří teď mají problém být na nule, je opravdu poněkud necitlivé. Zvlášť když to vykládá ministryně financí vlády, která jela v deficitním rozpočtu po celou dobu své existence a rezervy si nevytvořila žádné. Nakonec se stát pod vedením ANO pustil i do prodeje vzácných kovů ze svých rezerv a nenakupoval ropu, když byla rekordně levná. Peníze tak státu protekly mezi prsty. Chybějící osobní odpovědnost je ostatně přesně to, co u nás evropské kontrolní orgány odhalily. Nikoli ale u občanů, ale ve státních strukturách.
Zvláště slibně zní věta: „95 % z nás očekává, že bude čerpat státní důchod.“ To je také nějaký znak finanční negramotnosti? Naznačuje se tím, že se státní důchod čerpat nebude? Tak to by se asi mělo občanům říct, oni do průběžného systému dávají své peníze a čekají, že jednou aspoň nějaký důchod bude. Buď ať se ten systém tedy konečně zreformuje, nebo se lidem otevřeně sdělí, že pokud čekají důchod, jsou finančně negramotní naivové.
Své luxusní bydlení za státní peníze v Pařížské ulici pro Blesk vysvětlila: „Případnou změnou by nedošlo k úspoře veřejných prostředků, protože tyto jednotky jsou dlouhodobě určeny k ubytování ústavních činitelů. Vzhledem k tomu, že ministr financí je ze zákona chráněnou osobou, je hospodárné využívat právě tyto prostory, neboť jsou zabezpečené bez dodatečných nákladů na střežení a zabezpečovací techniku. Na rozdíl od běžného bydlení.“ Dobře, ministryně nemusí bydlet v pastoušce, to celkem chápeme, ale co kdyby ji to aspoň vedlo k tomu, že nebude komentovat život „chudoby u PC“, jak to činil jistý návštěvník večírků paní Babišové?
Marie Antoinetta údajně při pohledu na protestující hladové Pařížany dožadující se chleba řekla: „Když nemají chleba, proč nejedí koláče?“ To je ovšem legenda, ona to nikdy neřekla. Dnes jsme dál, podobně odborné rady nám dává ministryně financí. A už je líp.