Opozice zvažuje podání k Ústavnímu soudu v případě, že vládní poslanci určí pevný čas hlasování o změnách důchodů. Rozprava na plénu Sněmovny je v plném proudu a nehrozí, že by dnes skončila, uvedla před pokračováním jednání poslanců předsedkyně frakce opozičního hnutí ANO Alena Schillerová. Koalice podle ní postupuje proti jednacímu řádu, když omezila už minulý týden dobu vystoupení na deset minut a vyhrožuje stanovením pevné doby hlasování.
Pokud vládní koalice dnes prosadí návrh na pevný čas hlasování, obrátí se podle Schillerové hnutí ANO k Ústavnímu soudu. Podobně se vyjádřili i zástupci SPD, podle předsedy poslanců hnutí Radima Fialy je možné, že se SPD a ANO v podání k Ústavnímu soudu spojí. Do rozpravy je přihlášeno 24 poslanců, opozice chce také využít právo na přednostní vystoupení.
Fiala na tiskové konferenci před zahájením jednání dolní komory uvedl, že možnost určení přesného času hlasování není součástí zákona o jednacím řádu Sněmovny. „V případě, že by si změnili na pár minut zákon, necháme to prozkoumat Ústavním soudem,“ uvedl. SPD podle něj jednání nechce blokovat, dnes počítá s vystoupením předsedy Tomia Okamury na zhruba půl hodiny až 40 minut, do rozpravy jsou přihlášeni ještě tři poslanci hnutí, ostatní se k předloze už vyjádřili. „Zda skončí jednání dnes, to uvidíme,“ konstatoval s tím, že záležet bude na přístupu hnutí ANO i vládních stran.
„Hájit práva důchodců budeme klidně celé prázdniny,“ uvedla Schillerová. Vládní koalice podle ní ukazuje nepřítomností svých poslanců, že chce na prázdniny. „Takhle parlamentní demokracie nevypadá,“ řekla. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce novelu prosadit ve Sněmovně nejpozději do konce července. „Jsme připraveni tu být celý červenec, možná srpen,“ uvedl Fiala. Vládní poslanci před zahájením jednání Sněmovny před novináře nepřišli, tiskovou konferenci chtějí dnes uspořádat v případě, že soubor důchodových změn prosadí.
Sněmovnu čeká třetí den schvalování sporné vládní předlohy o zpřísnění pravidel předčasných důchodů a zpomalení řádných valorizací penzí. Závěrečnou debatu nedokončila dolní komora ve středu ani v pátek minulého týdne i s ohledem na delší vystoupení předáků opozice. Spory se pak rozhořely potom, co koalice prosadila v pátek omezení řečnické doby pro poslance bez přednostního práva.
Vládní návrh také nahrazuje nynější pravidla mimořádných valorizací při vyšší inflaci dočasným přídavkem. Naprostá většina změn by měla být účinná podle představ kabinetu už od letošního září. Navrhované změny jsou podle kabinetu nutné pro dlouhodobou udržitelnost důchodového systému. Mají také zabránit opakování situace s vlnou odchodů do předčasného důchodu z loňského roku. Odpůrci naopak mluví o šetření na penzistech a o jejich okrádání či ožebračování.
Opozice s ohledem na koaliční většinu zřejmě neprosadí zamítnutí novely ani její úpravy. SPD vedle dalších pozměňovacích návrhů přijde s hlasováním o vrácení předlohy do podrobné debaty v druhém čtení.
Zákony může Sněmovna schvalovat podle jednacího řádu jen o středách a pátcích vždy mezi 09:00 a 14:00. Vyhrazení jiných hodin může opozice zablokovat. Tohoto práva využila už v pátek.