Kvůli hospodaření České republiky v rozpočtovému provizoriu byly pozastaveny investiční pobídky pro zahraniční filmaře, informoval deník E15. Toho využila exministryně financí a šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová ke kritice současné vládní koalice. Na dopady rozpočtového provizoria prý několikrát upozorňovala. Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) je však viníkem právě ona.
„Kolikrát jsem upozorňovala na dopad rozpočtového provizoria… Nyní to odskákali filmaři. Kdo bude další, Zbyňku Stanjuro?!“ zeptala se Schillerová současného šéfa státní kasy na twitteru. Reagovala tak na článek deníku E15, podle kterého má rozhodnutí vlády Petra Fialy (ODS) hospodařit v rozpočtovém provizoriu neblahé dopady na některé podnikatele.
Jedním z dopadů je například pozastavení investičních pobídek pro zahraniční filmaře, kteří natáčejí v Česku. Část z nich prý odešla jinam. „Od 3. ledna se nemohou ucházet o filmové pobídky žádné nové projekty,“ potvrdila deníku ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.
Právě investiční pobídky jsou hlavním faktorem, který v minulých letech lákal do Česka zahraniční filmové štáby. Někteří podnikatelé proto začínají mít problémy. „V důsledku toho naše firma přišla o filmy za více než sto milionů dolarů, které měly být investovány v Česku,“ postěžoval si deníku producent David Minkowski z nadnárodní společnosti Stillking Films.
Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska však problémy způsobila právě Schillerová. „Rozpočtové provizorium nemuselo být, paní poslankyně Schillerová, kdybyste nepředložila rozpočet, který by poškodil všechny občany v České republice. Vaše děti budou platit vaše dluhy snadno. Drtivá většina ostatních dětí vás prokleje za jejich zadlužený život,“ vzkázal Schillerové na sociální síti.
Česká republika hospodaří v rozpočtovém provizoriu od začátku letošního roku. Jednotlivé kapitoly státního rozpočtu tak dostanou v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Provizorium by mělo podle ministerstva financí mělo trvat do konce března a stát je na něj podle úřadu připraven.
Důvodem provizoria je fakt, že poslanecká sněmovna do konce minulého roku neschválila návrh státního rozpočtu. Ten předchozí vláda Andreje Babiše (ANO), ve které Schillerová seděla jako ministryně financí, navrhla se schodkem 377 miliard korun. Tak vysokou částku však současná vládní koalice odmítla.
„V následujících týdnech nás čeká připravení nového lepšího státního rozpočtu se schodkem pod 300 miliard korun s úsporami v řádu desítek miliard na výdajové straně. Po schválení na vládě bychom ho zhruba v polovině února předložili do poslanecké sněmovny tak, aby platil od 1. dubna 2022. Do té doby jsme po tři měsíce připraveni hospodařit podle pravidel rozpočtového provizoria, chod státu tedy bude bez problémů zajištěn,“ slíbil už na konci loňského roku ministr financí Stanjura.