Ministryně financí v demisi Alena Schillerová nabyla dojmu, že může novému premiérovi říkat, co má jak dělat. Proto se na sociální síti rozepsala o tom, jak má Petr Fiala postupovat při jednání s prezidentem. Podle reakcí však občany zajímá spíš třeba to, jak Schillerová vysvětlí svou podporu Vratislavu Mynářovi.
„Petr Fiala teď musí prokázat svoje vyjednávací schopnosti. Pokud se mu nepodaří na zítřejší schůzce s panem prezidentem obhájit Jana Lipavského na post ministra zahraničí, vidím jedinou možnost,“ napsala šéfka státní kasy na twitter. „Jmenovat vládu bez Lipavského. Nepřešlapovat na místě a hlavně nečekat několik měsíců na výsledek případné kompetenční žaloby,“ poradila.
Petr Fiala teď musí prokázat svoje vyjednávací schopnosti. Pokud se mu nepodaří na zítřejší schůzce s panem prezidentem obhájit Jana Lipavského na post ministra zahraničí, vidím jedinou možnost:
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) December 12, 2021
Místo toho, aby ji komentující na sociální síti pochválili za „knížecí“ radu, snesla se na Schillerovou vlna kritiky. „Paní odcházející ministryně, jsme v parlamentní demokracii, nebo zde vládne prezidentský systém? Já jen jestli vládu vybírá prezident, nebo premiér…“ zeptal se jeden z uživatelů twitteru. „U vaší vlády tomu bylo patrně jinak, ale opravdu to teď nevypadá, že by tu byla dál vláda Miloše Zemana…“ dodal. Připomněl tak dva kandidáty na ministry, které prezident odmítl, a Babiš před jeho rozhodnutím couvnul.
„Já vás chápu, vy jste schopna se spojit i s rudým zlem, jen aby podpořili vaše výmysly. ‚Aby Česko mělo stabilní vládu s důvěrou sněmovny.‘ Myslíte jako v roce 2017, když nastoupila vláda vašeho šéfa, která tu důvěru nedostala?“ ozval se další uživatel sociální sítě. „Radí ta, co si neuměla poradit ani s rozpočtem a zaťala největší sekeru v historii,“ přidal se jiný. „Až se někdo bude ptát na názory nekompetentní rádoby političky, která jen vykonává příkazy svého řídícího agenta, pak mluvte,“ zaznělo také.
„Madam, on nic obhajovat nemusí. Za ministra bude zodpovědný Fiala, ne Zeman. Ústava mluví jasně: Premiér navrhne, prezident podepisuje. O obhajobě tam nestojí ani slovo,“ vysvětlil jeden z komentujících.
Mnozí si ovšem vzpomněli i na to, že ministerstvo financí pod vedením Aleny Schillerové odpustilo hradnímu kancléři vrácení dotace ve výši šesti milionů korun. „Vašim názorům by dodalo na vážností především toto: nekrýt na ministerstvu dotační podvody Mynáře, Babiše a podobných; dále nerozhazovat peníze na kraviny typu plošné slevy z jízdného na veškeré cesty (mimo ty vykonané mezi bydlištěm a např. sídlem vzdělávací instituce),“ napsal uživatel Bajker. „Obvinění nejvyššího státního zástupce, že jste jako ministryně financí neoprávněně odpustila vrácení dotace za téměř 6 miliónů, se budete bránit jako daňařka, nebo jako právnička?“ přidal se Optimista.
„Je milé sledovat, že váš názor není vůbec směrodatný. Budete si na to muset na pár let zvyknout, tetičko,“ shrnul trefně celou situaci další z komentářů na twitteru.