
Alena Schillerová (hnutí ANO) FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24
FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

NÁZOR / Elektronická evidence tržeb (EET) bude jednoznačně jedno z hlavních témat podzimních voleb. Nesmysl z dílny Schillerová-Babiš současná vláda ukončila. Jenže Alena Schillerová s Karlem Havlíčkem v poslední době stále častěji a rozhodněji opakují, že tento pěkný nástroj šikany živnostníků opět zavedou. Chtějí to lidé? Růst ANO v průzkumech v poslední době zpomalil, v jednom dokonce politická divize Agrofertu mírně klesla. Co to znamená?
Spojení EET, Schillerová, Havlíček a Babiš vyvolává v mnohých lidech obavy a v některých i hrůzu. Elektronická evidence tržeb, model Schillerová+Babiš, byl totiž především nástroj k šikaně, špiclování, a spolu s doprovodnými projekty typu loterie o účtenky to byl velmi efektivní nástroj k budování třídního boje slušných uvědomělých občanů, kteří budou zodpovědně kontrolovat ty zlé podnikatele, kteří okrádají stát. Ne Babiš, ale všici.
Pro mnoho lidí zůstává elektronická evidence tržeb nezapomenutelným strašákem. Tato obludnost tak, doufejme, bude jedním z hlavních důvodů, proč se Babišovi po volbách snad nepodaří sestavit vládu. Je dobře, že Schillerová toto téma stále tlačí. Dělá tím šikovnou službu současné vládní koalici.
Vzpomeňme na některé absurdity EET. Jednou z pikantních kauz byli úředníci finančáku, kteří se obraceli na svatebčany s dotazníkem, kolik za co a jak platili na svatební hostině. Vzpomeňme na „zlepšovák“ v podobě offline evidence. Po tom, co se podnikatelé bouřili s tím, že se jim nechce kupovat za tisíce až desetitisíce nové pokladny, přišla Schillerová s touto možností. Spočívala v tom, že živnostníci mohli vydávat jakési papírové číslované účtenky. Jejich kopie potom museli nosit úřadům ke kontrole. V 21. století.
A největší hit? Jednoznačně Účtenkovka. Státem organizovaná loterie. Jejím cílem bylo motivovat pozorné občany, aby si brali účtenku ke každému nákupu. Ti nejrafinovanější si potom nákupy rozdělovali, aby měli co nejvíce účtenek. Schillerová s Babišem tak udělali ze všech občanů této země pomyslné kontrolory toho, zda prodavači rohlíků a jogurtů vše poctivě zadávají do systému nebo zda náhodou nějaký hospodský neprodal pivo bez účtenky. Samozřejmě, že měl každý možnost udávat. Smyslem této kontroly bylo, aby podnikatelé řádně platili daň. Z těchto daní od podnikatelů potom stát nakupoval ceny do zmíněné loterie Účtenkovka. Třeba auta. A tyto ceny stát rozdával těm šikovným hlídačům. Čím víc kontrolovali, tím větší šanci vyhrát auto měli.
Podnikatelé pod permanentním dohledem, poctivě platící daně, se tak dívali na to, jak z jejich daní stát kupuje auta a ta rozdává lidem, kteří je chodí kontrolovat. Ano. To se tu opravdu dělo. Jednou tomu nikdo neuvěří. A dost možná se to tady bude dít znovu.
Takže vlastně ano. Je dobře, že Schillerová odkrývá karty a sebevědomě ohlašuje, co za parádu pro podnikatele chystá. Nikdo by nedokázal před Schillerovou vystrašit tak jako Schillerová sama.