NÁZOR / Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO během projednávání návrhu o korespondenční volbě již několikrát zopakovala obavy své partaje z toho, že volby pak nebudou tajné a s hlasy se bude podvádět. Jak se ukazuje, bojí se něčeho zcela jiného, protože tajná volba je hnutí ANO naprosto lhostejná.
„Pětikoalice chce změnit volební systém v Česku. Nerespektuje, že by na to měla mít ústavní většinu. Poslaneckým návrhem se nejprve vyhnula vládním právníkům a teď se rozhodla vyhnout i diskuzi ve sněmovně. Už posedmé stanovila pevný čas hlasování, přestože na tabuli svítilo 42 přihlášek do rozpravy. Nevím, jestli se více bojí voličů v Česku, nebo děr ve svém zákoně. V každém případě se jí toto znásilňování demokracie jednou vrátí,“ pohrozila Schillerová na svém účtu na síti X do budoucna současné vládě.
Ponechme stranou fakt, že dlouholetá poslankyně, která se navíc ráda chlubí tím, že je právnička, neví, že se nemění volební systém, ale volební zákon. Což jsou dvě naprosto odlišné věci. Jen tím potvrdila svoji totální nekompetentnost, kterou však ve sněmovních vystoupeních vyvažuje nadměrnou dávkou naprosto neoprávněného sebevědomí a arogance.
Obavy z toho, že se bude v případě korespondenční volby s hlasy podvádět a „kšeftovat“, zaznívají jak z Babišova ANO, tak z Okamurovy SPD. Spíše než strach o kupčení s hlasy je v jejich vyjádření jasně patrná obava z toho, že v zahraničí se ani jeden mezi voliči nechytá.
V posledních parlamentních volbách v roce 2021 dalo Babišovi v zahraničí svůj hlas jen 659 lidí, tedy 4,99 %. A Okamura na tom byl ještě hůře. Pro jeho projekt bylo pouhých 289 krajanů (2,19 %). Ani čtyři roky předtím, tedy ve volbách, kdy se republikou prohnalo Babišovo tsunami, na tom v zahraničí nebylo ANO nijak slavně – získalo jen 800 hlasů, což stačilo na 7,62 %. Okamura si tehdy sáhl na 4,1 %, neboť mu věřilo 431 v zahraničí žijících spoluobčanů.
V tomto světle vypadá péče opozičních stran o „čistotu voleb“ a strach o jejich regulérnost více než podivně. Spíše směšně, chce se říci. Vždyť dva nejvýraznější představitelé ANO, kteří se pravidelně obávají o regulérnost voleb, sami volební zákon v posledních volbách, tedy volbách do europarlamentu, viditelně porušili.
Andrej Babiš byl ve volební místnosti přistižen, jak přinesl a rozdal volební obálky manželce a dětem. Karel Havlíček se pak „udal“ na sociálních sítích sám. „Jdeme na to, 4x číslo 14,“ napsal ke své fotce, na níž kromě psa Betyny drží i čtyři volební obálky. Jak mohl vědět, jaké volební lístky jsou v dalších obálkách kromě té jeho, když jsou volby tajné? I on, stejně jako jeho guru a šéf, tedy podle všeho rozdal rodině obálky s předem vybraným a samozřejmě i důsledně okroužkovaným volebním lístkem.
Paní Schillerová, ještě stále máte obavy o regulérnost voleb?