KOMENTÁŘ / Alena Schillerová a Klára Dostálová se náhle zajímají o bydlení mladých. Navrhují vícegenerační hypotéky, které by mohly situaci na trhu s byty ještě zhoršit. Proč ale ANO jen přihlíželo, když ceny bydlení za jeho vládnutí rostly téměř nejrychleji v Evropě?
„Řekněte mi, mladí, jak se vám dnes bydlí? Byty stojí milionové částky a na hypotéky kvůli vysokým úrokům nedosáhnete,“ zajímá se Schillerová na sociálních sítích. Je to obvyklá figura, kdy nejsilnější opoziční hnutí upozorňuje na nějaký problém a tváří se přitom, jako by osm let nevládlo a neneslo za současný stav žádnou odpovědnost.
Hasit požár benzínem
Alena Schillerová poukazuje na situaci, kdy je bydlení pro mnohé rodiny palčivý problém kvůli vysokým cenám nemovitostí a nedostatku bytů, momentálně umocněný zvýšenými úrokovými sazbami hypotečních úvěrů.
„Stínová ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová přišla s návrhem mezigeneračních hypoték. Hypotéka by se místo třiceti let splácela padesát let a splátka by mohla být až o čtyřicet procent nižší. Co říkáte na to, že byste jednou získali byt s částečně splacenou hypotékou po svých rodičích nebo prarodičích?“ ptá se bývalá ministryně financí.
Na první pohled výhodná nabídka skrývá úskalí, jež shrnul pro web Novinky hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil. „Klasický příklad hašení požáru benzínem,“ říká.
Podle Hradila by zavedení vícegeneračních hypoték vedlo k dalšímu růstu cen nemovitostí, protože na trhu by se objevilo více peněz. „Ze situace by pak nejvíce těžily banky, které by v důsledku delší splatnosti úvěru těžily z vyšších úrokových nákladů.“
Zavedení takového produktu by přineslo zvýšená rizika dlouhodobého splácení hypotéky. To by banky musely zohlednit ve výši úroků a efekt nižších splátek o čtyřicet procent je jen nepodloženou teorií.
V každém případě by splacení takového bytu nebo rodinného domku vyšlo rodiny daleko dráže. Delší splácení úroků znamená splatit jejich větší objem než dnes, kdy jsou hypoteční úvěry poskytovány do třiceti let.
Třetí nejrychlejší růst cen v Evropě
Je to klasická nabídka podvodných „obchodníků s deštěm“. Zdánlivě skvělou reklamu doprovází drobný text doprovodných důsledků, který leckdo přehlédne. Nabízené nižší splátky ve skutečnosti znamenají dražší úvěry a mezigeneračně přenášené dluhy.
To je obvyklý přístup politiky ANO k řešení dlouhodobě neřešených problémů zanechaných jako dědictví po jeho vládnutí. Nabízí se jen otázka, proč s těmito líbivými nápady přichází Babišovo hnutí až teď.
V České republice rostly ceny bydlení za posledních deset let nejrychleji v Evropě, po Maďarsku a Estonsku.
„Nominální mzdy či HDP rostly od roku 2019 o 20 procent, ale ceny nemovitostí vystřelily přes 60 procent. To rozevření nůžek je extrémní. Nárůst cen nemovitostí vůči příjmům domácností patří vůbec mezi ty nejvyšší,“ uvedl hlavní analytik České bankovní asociace Jakub Seidler.
Ceny bydlení se zdvojnásobily
Další údaje poskytuje Český statistický úřad, porovnávající růst indexu cen nemovitostí a inflace. Počínaje rokem 2008 ceny nemovitostí klesaly, k pozvolnému obratu došlo v roce 2013 a prudce začaly narůstat v roce 2016. Teprve loni ceny přibrzdily sníženou poptávkou související s dopady ruské agrese na Ukrajině.
Ceny bytů podle tohoto indexu stouply proti roku 2013 v průměru dvojnásobně, aniž by došlo k zásadnější změně v jejich dostupnosti. Mezi hlavní důvody patří pomalé povolovací procesy. Česko v délce stavebního řízení zaujímá 156. místo na světě za Papuou Novou Guineou.
Značná poptávka po bydlení je zejména v Praze, kde jsou byty nejdražší a jejich výstavba nejpomalejší z okolních metropolí. Varšava či Vídeň povolují v přepočtu na tisíc bytů dvaapůlkrát až třikrát více bytů než Praha, což se odráží v jejich lepší dostupnosti.
Co s tímto stavem učinily vlády ANO a ČSSD a bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová? Vůbec nic. Dostupnost bydlení nejen pro mladé rodiny se stále propadala, výstavba bytů vázla.
Dostálová pouze zanechala paskvil návrhu stavebního zákona, který musel být letos zásadně přepracován. Jeho cílem je zjednodušit a zrychlit stavební řízení, což by se mělo projevit i v rychlejší výstavbě bytů. U rodinného domku by nemělo trvat déle než měsíc.
Plácnutí do vody
Úroky hypotečních úvěrů jsou dnes skutečně vysoké, ale Schillerová pláče na špatném hrobě. Za krocení inflace v první řadě odpovídá Česká národní banka. Změna jejího přístupu po jmenování guvernéra Aleše Michla, kdy deset měsíců nezvedala úrokové sazby, přispívá k pomalejšímu poklesu inflace k inflačnímu cílení dvou procent.
Aleš Michl, bývalý poradce premiéra Andreje Babiše, sice ochránil impérium majitele Agrofertu před zvyšováním úroků pro jeho firmy, ale daní je delší období vysokých cen, které začínají klesat až nyní. Až v příštím roce klesnou i úroky hypotečních úvěrů. Hnutí ANO navíc stále nehodlá konsolidovat veřejné finance a zatajuje svým voličům, že i tento přístup se projevuje ve vyšších cenách.
Aktuální zájem bývalých ministryň Aleny Schillerové a Kláry Dostálové o bydlení pro mladé rodiny tak nelze brát jako seriózní námět do debaty, ale jen jako další hezky vypadající populistické plácnutí do vody, které v reálu přináší víc problémů než užitku.