V čase, kdy byrokratické překážky a chytáky brání drobným podnikatelům dobrat se alespoň příspěvku na výplaty zaměstnancům, přispěchala ministryně financí Alena Schillerová s důležitou zprávou. Udělala pokrok na cestě k dohodě o zamezení dvojímu zdanění se Senegalem! Aby toho nebylo málo, ve vítězoslavném tweetu označila zmíněný stát za „jednoho z našich největších obchodních partnerů v subsaharské Africe“. Tím zaujala projekt Demagog.cz a sklidila smršť posměšků na sociálních sítích.
Nezávislý projekt Demagog.cz výrok Schillerové uvedl na pravou míru, když shrnul, že obchod se Senegalem je zanedbatelný. Babišova ministryně se pro svou vychloubačnost a nepochopení těžkostí podnikatelů a živnostníků v čase aktuální krize stala terčem vtipů.
Senegal se podílí na celkovém obratu ČR se státy subsaharské Afriky přibližně 0,8 % a je až 11. největším obchodním partnerem ČR v subsaharské Africe, měřeno celkovým obchodním obratem. „O tuto příčku navíc soupeří například s Angolou nebo Ugandou,“ argumentuje projekt Demagog, který ověřuje výroky politiků.
Výrok hodnotíme jako ZAVÁDĚJÍCÍ⚠️ https://t.co/MTAEGuPd2A pic.twitter.com/7j2uTR8AQQ
— Demagog.CZ (@DemagogCZ) May 12, 2020
„Kvůli tomuto považujeme výrok o tom, že je Senegal jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů ČR v subsaharské Africe, za zavádějící. Senegal je sice při porovnání obchodu se subsaharskými státy na 7., resp. 11. místě, avšak reálná hodnota obchodu s tímto státem je v zásadě zanedbatelná, a to jak v absolutním srovnání, tak ve srovnání s jinými státy tohoto regionu – Jižní Afrikou či Nigérií,“ upřesňuje uvedený zdroj.
Skutečně toho není mnoho, co by český obchodník mohl v Senegalu pohledávat. Zjednodušeně řečeno, Senegal dováží rýži z Indie, kterou živí horníky ve zlatých dolech. Výsledky jejich práce vyváží do Švýcarska. Kromě toho Senegal nakupuje indické stroje, čínská auta a nigerijskou ropu. Vyváží cement, buráky a kyselinu fosforečnou. Má-li Senegal nějaké obchodní vazby v Evropě, pak s Francií (země byla v minulosti francouzskou kolonií – pozn. red.), vyplývá z přehledu ekonomických dat českého zastupitelského úřadu v Dakaru uveřejněného na portálu Businessinfo.cz.
Přesto však lze na obhajobu Aleny Schillerové zmínit, že Česká republika má se Senegalem leccos společného. Výčet shodných charakteristik je k nalezení v oddílu „Rizika investování v teritoriu“. Za ta úřad označuje nižší právní ochranu, korupci a pomalou práci úřadů. „Dále je třeba počítat s jistou netransparentností legislativních pravidel. Rovněž se jedná o chudou zemi s nedostatečně rozvinutou infrastrukturou,“ hodnotí hostitelskou zemi český zastupitelský úřad v Dakaru. Ne ve všem je na tom ale Babišovo Česko stejně jako Senegal. Ve vyřízení stavebního povolení podle Doing business je Senegal na 131. místě, zatímco Česká republika je na 157. místě, jak správně upozornil twitterový účet Stanleby.