Ministryně financí Alena Schillerová prohlašuje, že EET už nikdo nezruší. Je to jen další propagandistický slogan, platný jen po dobu, kdy bude ve vládě ANO. Úklid v bující státní byrokracii bude naopak v postbabišovské době nezbytný a žádoucí.
[ctete postid=“249262″ title=“Údiv Schillerové: Za koho opozice mluví, když podnikatelé EET podporují?“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/05/Schillerová-EET-3.4.-385×230.jpeg“ excerpt=“Poslanecká sněmovna projednává nástup 3. a 4. vlny EET, pozastavený Ústavním soudem, “ permalink=“https://forum24.cz/udiv-schillerove-za-koho-opozice-mluvi-kdyz-podnikatele-eet-podporuji/“]249262[/ctete]
Schillerová poskytla rozhovor deníku Právo (25. 5. 2019), kde se vyjádřila k průběhu schvalování rozjezdu třetí a čtvrté vlny EET, pozastaveného Ústavním soudem. Na pořad pléna ve sněmovně by mělo jít koncem května. „Já tam budu chodit tak dlouho, dokud to neschválíme. Nejhorší by totiž bylo, kdyby zavedení EET zůstalo na půli cesty,“ slibuje.
Na věčné časy a nikdy jinak?
Ministryně vyslovila přesvědčení o nedotknutelnosti projektu premiéra Andreje Babiše, importovaného z Balkánu. „A věřte, že EET už nikdo nezruší, stalo se už součástí ekonomiky,“ tvrdí.
Schillerová tak opakuje několik dní staré vyjádření, kdy obhajovala zavedení EET jako krok správným směrem. „To je můj naprosto jednoznačný názor. Poslední průzkum veřejného mínění říká, že evidenci podporuje 68 procent obyvatel,“ tvrdí. Operuje, jako obvykle, zjištěním agentury STEM, placeným ministerstvem financí?
„Není pravda, že vláda jde proti malým,“ brání se. Podnikatelské svazy prý EET podporují, přičemž ve skutečnosti jde o funkcionáře, kteří s vládou kooperují a dokonce tento projekt veřejně propagují. Malých podnikatelů a živnostníků, na které vládní byrokracie dopadá nejtíživěji a mnozí z nich už museli s podnikáním skončit, se nikdo na nic neptá.
Schillerová vytváří dojem, že povinný systém evidence tržeb zůstane v českém právním pořádku na věčné časy. Bylo by tedy naivní domnívat se, že jakákoli vládní sestava s účastí ANO jeho vlajkovou loď zatratí.
Vlády s ANO zákony rušily
Přitom to byly vlády s ministry tohoto hnutí, kteří rušili důležité už přijaté zákony, ačkoli se současně vymlouvali, že k tomu byli donuceni koaličními partnery. Některé z nich mají velmi nepříznivé dopady na veřejné finance a podnikatelský sektor.
Mezi tyto normy patří rušení poplatků ve zdravotnictví, reformy nemocenského systému (nevyplácení náhrady mzdy první tři dny nemoci), individuálního důchodového pilíře nebo jednotného inkasního místa ještě před jeho náběhem, umožňujícího podnikatelům platit všechny odvody na jednom formuláři na jednom místě.
Vláda zároveň nemá problém porušit smlouvy sedmnácti církví a církevních společností se státem a retroaktivně zdanit finanční náhrady restitucí, velmi pravděpodobně v rozporu s Ústavou. Dále hodlá zrušit superhrubou mzdu a odkládá tento krok hlavně proto, že by jí chyběly peníze na další populistické zvyšování sociálních výdajů. Když se zkrátka chce, tak to jde.
Opozice je jiného názoru
Zatímco Schillerová na dokončení třetí a čtvrté vlny EET trvá a vyslovuje přesvědčení, že tu zůstane navěky, opozice je jiného názoru. Tuto věc dnes podporují pouze strany vládní koalice ANO, ČSSD a KSČM, které se spojily v třídním boji proti drobným živnostníkům. Těm nejmenším příliš neuleví ani alternativa v podobě tzv. off-line systému, která povede ke zvýšenému papírování.
O škodlivosti EET je přesvědčeno i pět ústavních soudců (Vojtěch Šimíček, Jaromír Jirsa, Tomáš Lichovník, Kateřina Šimáčková a David Uhlíř), kteří vydali oponentní stanovisko k rozhodnutí Ústavního soudu z prosince 2017 o stížnosti opozice z řad ODS a TOP 09. Považují tento systém za protiústavní a zrušili by jej úplně a bez náhrady. Jejich tehdejší argumenty jsou jasnozřivé a platné i dnes.
Ústavní soudci proti EET
„Povinností spojených s podnikáním je obrovské množství napříč celým právním řádem. Stát by proto měl vždy dobře vážit zavedení každé nové povinnosti, která podnikatelům ztěžuje jejich činnost,“ píší tito soudci v úvodu svého stanoviska.
„Před zavedením EET měl stát poctivě a velmi důkladně zkoumat, zda již byly vyčerpány všechny méně invazivní a obtěžující možnosti, které má k dispozici ke kontrole správného a spravedlivého výběru daní. Nic takového se však v daném případě nestalo, byť zavedení EET nesporně představuje další administrativní i finanční zatížení činnosti podnikatelů,“ prohlašují a v tom se nemýlí.
[ctete postid=“250438″ title=“Trefné. Premiér Babiš přirovnává změny ve vládě ke Kosteleckým uzeninám“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/DSC5847-385×230.jpg“ excerpt=“Premiér Andrej Babiš vyměnil za necelý rok existence vlády sedm ministrů. Tuto “ permalink=“https://forum24.cz/trefne-premier-babis-prirovnava-zmeny-ve-vlade-ke-kosteleckym-uzeninam/“]250438[/ctete]
EET je jen novou byrokratickou překážkou, která sužuje hlavně drobné živnostníky. Nikdo věrohodně neprokázal ani finanční přínos tohoto projektu, protože hausnumera chrlená vládou, pokaždé jiná, nelze brát vážně a seriózně. Pro uživatele nemá tento sankční systém žádnou přidanou hodnotu.
„Ekonomika bude robustní a přežije těžké časy lépe právě tehdy, bude-li v ní dostatečná diverzita, a soběstačná, na pomoci ze společného nezávislá podnikatelská vrstva zůstane i v okrajových oblastech (hospody a jiné provozovny v malých obcích, malí samostatní živnostníci, podnikající důchodci, studenti atd.),“ pokračuje pětice soudců.
Krach 1600 malých venkovských obchůdků jen v posledních dvou letech jim dává za pravdu, o dalších stovkách až tisících bankrotujících hospod a ukončených živnostech nemluvě.
EET poslední kapka
„Pro řadu právě těchto lidí je EET tou příslovečnou poslední kapkou, která je vyžene z podnikání, případně je nažene do šedé ekonomiky, což uvolní cestu jejich velkým konkurentům směrem ke korporativnímu, velkopodnikatelskému a dotačnímu státu. Vzniká tak malá hyperbohatá elita, a dále pak jen hůře či lépe placení zaměstnanci,“ varují ústavní soudci a k tomu už není co dodat.
Přesně to hrozí i po zavedení ještě nesmyslnější třetí a čtvrté vlny EET, dotýkající se stovek tisíc podnikatelů hlavně v oblasti řemesel, služeb a výroby. Mnozí raději s podnikáním seknou a nechají se někde zaměstnat. Už jen kvůli pocitu, že stát na všechny automaticky nahlíží jako na zloděje, zatímco vláda finančně podporuje velké firmy a premiérův přechodně skrytý Agrofert čerpá miliardové dotace.
Vzhledem k výše uvedeným výhradám je naprostou záhadou, kde bere Alena Schillerová svoji jasnovideckou jistotu. Systém EET nebude jediným zbytečným byrokratickým nástrojem zavedeným Babišovým aparátem, zralým na zrušení poté, co vládu opustí jeho advokáti.