Zástupci německé vlády, opozice a spolkových zemí dnes jednali v Berlíně o migrační politice. Schůzka se konala v reakci na teroristický útok v Solingenu a jen dva dny po zemských volbách v Sasku a Durynsku, v nichž přes 30 procent hlasů získala protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD). Změnu migračních pravidel žádá nejen opoziční konzervativní unie CDU/CSU, ale i koaliční svobodní demokraté (FDP), pro které nedělní volby skončily debaklem.
Vláda na schůzku s opozicí a zástupci spolkových zemí vyslala politiky jednotlivých koaličních stran: sociálnědemokratickou ministryni vnitra Nancy Faeserovou, ministra spravedlnosti Marka Buschmanna z FDP a ministryni zahraničí Annalenu Baerbockovou ze zelené. Schůzka byla původně plánována na dvě hodiny, protáhla se ale na tři. Konkrétní výsledky jednání strany nezveřejnily. Podle jedné z účastnic, dolnosaské ministryně vnitra Daniely Behrensové šlo o první kolo rozhovorů, které by měly pokračovat příští týden. Dosavadní jednání označila ministryně za konstruktivní.
„Musíme dosáhnout výsledků v krátkodobém horizontu,“ uvedl před jednáním hesenský ministr vnitra Roman Poseck (CDU). „Dnešní setkání nesmí být jen nějakou show pro diváky,“ vyzval generální tajemník FDP Bijan Djir-Sarai.
V reakci na srpnový teroristický útok v Solingenu, kde odmítnutý žadatel o azyl ze Sýrie zabil nožem tři lidi a osm dalších zranil, spolková vláda předložila balíček bezpečnostních opatření. Chce mimo jiné zpřísnit postup při deportaci odmítnutých žadatelů o azyl, podniknout kroky v boji proti islamistickému terorismu a zpřísnit zákony o držení zbraní. Zakázat by mohla například vystřelovací nože. Omezit by vláda chtěla také dávky některých žadatelů o azyl.
Balíček představený minulý týden měl být podle představ vlády základem pro jednání. Opoziční CDU/CSU chce navíc prosadit přísnější postup už na německých hranicích, včetně odmítání migrantů přímo na nich. Předseda CDU Friedrich Merz řekl, že řešením nejsou jen lepší deportace, ale zastavení samotné nelegální imigrace. „To je ten problém a spolková vláda musí být dnes připravena nejen o tom s námi mluvit, ale vyřešit ho,“ řekl.
Minulý týden Německo poprvé od roku 2021, kdy se v Afghánistánu opět dostalo k moci islamistické hnutí Tálibán, vrátilo skupinu 28 Afghánců přímo do jejich vlasti. Deportovaní byli v Německu odsouzeni, a ztratili tak právo na pobyt.
Nedělní volby ve spolkových zemích Sasko a Durynsko vyhrály strany, které se více či méně odmítavě staví proti migraci. Krajně pravicová AfD v Durynsku dokonce zvítězila s 32,8 procenta hlasů, v Sasku byla druhá s s 30,6 procenta. Z druhé strany politického spektra se k imigraci do Německa odmítavě staví nová levicová formace Spojenectví Sahry Wagenknechtové (BSW), která se odštěpila od postkomunistické Levice. BSW v Durynsku získalo 15, 8 procenta hlasů a v Sasku 11,8 procenta.