Pokud ruská armáda nepřestane do 24 hodin bombardovat obytné budovy, musí být Německo připraveno dodat řízené střely Taurus. Podle webu Stern to řekl lídr německé Křesťansko-demokratické unie (CDU) pro parlamentní volby Friedrich Merz. Končící kancléř Olaf Scholz dodávky německých střel s plochou dráhou letu Taurus na Ukrajinu dlouhodobě odmítá.
„Váhání se nevykládá jako opatrnost, ale jako zbabělost,“ prohlásil kandidát na kancléře směrem ke kancléři Olafu Scholzovi v rozhovoru pro německý web Stern. „Pro naši obranu musíme udělat více,“ vyzval. „Jediný, kdo stojí v cestě, je německý kancléř. A ten se zjevně bojí,“ dodal favorit německých voleb.
Ve Spolkovém sněmu Merz požadoval ultimátum. Pokud ruská armáda nepřestane do 24 hodin bombardovat obytné budovy, musí být Německo připraveno dodat řízené střely Taurus. „Strach je matkou veškeré krutosti“ a zdůraznil, že je načase tento strach překonat, aby se ukončila zvěrstva na Ukrajině.
Taurusy, o které mají Ukrajinci velký zájem, mají dostřel až 500 kilometrů. Podle Scholzových dřívějších prohlášení by tyto zbraně zvýšili riziko zavlečení Německa do války, protože by to znamenalo zapojení německých vojáků do kontroly cílů. „Podporujeme Ukrajinu, zároveň ale nejsme ve válce s Ruskem,“ prohlásil už dříve Scholz.
Merz drží tvrdý postoj vůči Rusku už delší dobu. V říjnu během jednání Spolkového sněmu kritizoval kancléře, že odmítáním dodávek taurusů nutí Ukrajinu, aby „bojovala s jednou rukou za zády“.
Předčasné volby do německého Spolkového sněmu by se měly uskutečnit 23. února. Na termínu se dohodli zástupci parlamentních frakcí vládních sociálních demokratů (SPD) a zelených a opoziční konzervativní unie CDU/CSU. Oficiálně musí volební termín vyhlásit prezident Frank-Walter Steinmeier. Kancléř Olaf Scholz po rozpadu tříčlenné vládní koalice minulý týden usiloval o vypsání voleb na konec března, opozice žádala lednový termín.
Koaliční vláda SPD, zelených a svobodných demokratů (FDP), která zemi vedla od prosince 2021 se rozpadla minulou středu kvůli sporům o další směřování, především v hospodářské a finanční politice. FDP opustila kabinet, a Německo tak má nyní menšinovou vládu. Scholz původně chtěl požádat o důvěru v parlamentu v polovině ledna, a to s vědomím, že ji nedostane. Volby by pak vycházely s dodržením potřebných lhůt na konec března.