Čtvrteční večerní schůzka českého a slovenského premiéra Petra Fialy (ODS) a Eduarda Hegera v pražské Kramářově vile skončila. Spolu s ministry vnitra obou zemí Vítem Rakušanem (STAN) a Romanem Mikulcem a také policejními prezidenty Martinem Vondráškem a Štefanem Hamranem měli při pracovní večeři debatovat zejména o migraci a kontrolách na společných hranicích. Výsledky jednání, které trvalo přibližně 1,5 hodiny, však ve čtvrtek politici nekomentovali. Premiéři by se měli podle úřadu vlády vyjádřit v pátek.
Česko obnovilo kontroly na hranicích se Slovenskem kvůli náporu migrantů na konci září. Slovensko se však k nim staví kriticky. Heger ve středu řekl, že nynější situace na hranicích nemůže pokračovat, protože výhodou schengenského prostoru je volný pohyb. Slovensko je podle Hegera pro migranty tranzitní zemí a posílit je nutné ochranu vnější hranice schengenského prostoru. Fiala pak zdůraznil, že Česko muselo reagovat na nastalou situaci a učinilo tak nerado. Opatření podle něj funguje, přivítal ale možnost jednat o budoucím řešení na nejvyšší úrovni.
Slovenský policejní prezident ještě před dnešní schůzkou v Kramářově vile uvedl, že česká opatření na hranicích se Slovenskem nejsou účinná. Migranti vrácení z Česka už na Slovensku podle něj nejsou. Hamran také řekl, že Česko vrátilo na Slovensko 2800 migrantů, jež se následně do ČR ale zřejmě stejně dostali.
Česko zavedlo hraniční kontroly kvůli náporu migrantů hlavně ze Sýrie, vláda opakovaně rozhodla o jejich prodloužení. Kabinet je naposledy prodloužil o 15 dní, tedy do 12. listopadu, podle části evropského nařízení, které umožňuje zavést ochranu hranic neprodleně. Dalších 30 dní budou kontroly fungovat podle jiné části nařízení, pokud k tomu nebude mít námitky Evropská komise.
Čeští a slovenští představitelé se koncem října přeli také o tom, zda české kontroly porušují schengenský kodex. Podle Mikulce Česko v souvislosti s předáváním migrantů porušuje takzvanou readmisní dohodu mezi oběma zeměmi. Rakušan naopak trvá na tom, že prodloužení kontrol na hranicích je přesně v mezích mezinárodních pravidel a Česko kodex žádným způsobem neporušuje.