Opoziční strany a spolek Milion chvilek si snad definitivně ujasní, na co se kdo bude soustřeďovat před podzimními senátními a krajskými volbami, ale hlavně před sněmovními volbami příští rok. Takový závěr by mohly mít právě probíhající schůzky mezi zástupci spolku a lídry opozice. Po posledních demonstracích ze začátku června to vypadá, že Mikuláš Minář a spol. se kloní k tomu, že jejich úkolem je především mobilizace společnosti. Aktuální schůzky by to mohly potvrdit a přinést konec spekulací o vstupu Milionu chvilek či jeho aktérů do politiky.
Představitelé spolku se už zvládli potkat s předsedou ODS Petrem Fialou a jejím prvním místopředsedou Zbyňkem Stanjurou, se šéfem Pirátů Ivanem Bartošem, předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem a předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou. A na příští týden v úterý mají naplánovanou schůzku ještě s předsedou lidovců Marianem Jurečkou.
Podle toho, co se o schůzkách píše na facebookové stránce Milionu chvilek, s nimi Mikuláš Minář a Benjamin Roll probírají současnou politickou situaci, vyměňují si pohledy na to, co je úkolem občanů a co úkolem politických stran, a baví se o tom, co spolek a co předsedové partají mohou udělat pro dosažení pozitivní společenské změny.
Už jen vědomí toho, že úkol občanů a politických stran se liší a není stejný, je důležité. Druhý krok je shodnout se na tom, jaké přesně ty úkoly jsou. Kdyby se tohle Minářovi, Rollovi a lídrům opozičních partají podařilo, mohlo by se rozptýlit napětí, které se mezi Milionem chvilek a opozicí objevilo. Snad je k tomu aspoň nakročeno.
Z toho, co Minář uvedl ve svém projevu 9. června na Staroměstském náměstí při poslední velké akci Milionu chvilek, je zřejmé, k čemu spolek směřuje ve vztahu k senátním a krajským volbám letos v říjnu a snad i v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny.
Dokonce zde zachytil i to, jaký je podle něj rozdíl mezi rolí politických stran a občanskou společností: „Nestačí probudit obrovskou energii a volat po změně. Je také třeba, aby tuto energii někdo uchopil a přetavil v reálné výsledky. Mluvím o politických stranách. Odpovědností občanů je upozornit na problém. Odpovědností politických stran je přinést řešení.“
Mobilizovat společnost
Na Staromáku Minář vyzval k tomu, aby občané v září obešli všechny své přátele a zvýšili tak volební účast z 15 na 20 procent v senátních a z 35 na 40 procent v krajských volbách. „Pět rozhodujících procent, to je 350 tisíc voličů navíc,“ zdůraznil Minář.
V tom, jak by s výsledky voleb tento počet hlasů zamával, má pravdu. Když se podíváme na krajské volby v roce 2016, vítězné hnutí ANO tehdy získalo celkem 533.061 hlasů a například občanští demokraté 239.836 hlasů. O pět procent vyšší volební účast by mohla poměry sil v krajských zastupitelstvech výrazně proměnit. Pokud by se tedy hlasy rovnoměrně nerozložily mezi všechna uskupení, ale koncentrovaly by se u několika málo z nich.
Tohle by pro opoziční partaje samozřejmě byla velká pomoc a podpora a zároveň by se tím spolek přihlásil k tomu, že si je vědom své úlohy. Probudil by energii, přispěl by k vyšší volební účasti a na stranách by nechal, aby ji přetavily v reálné výsledky a přinesly řešení.
Zdá se, že Milion chvilek opravdu nechce partajím konkurovat nebo je lacině kritizovat, ale naopak jim pomáhat. I zmiňované schůzky s lídry opozičních subjektů Minář popsal tak, že chtějí slyšet, co strany chystají a jak jim v tom „můžeme my všichni pomoci“.
Podobným směrem se spolek hodlá ubírat i před sněmovními volbami – chce mobilizovat společnost a spojit „statisíce lidí v největším společném úsilí pro změnu, jaké kdy Česká republika viděla“. A nejdůležitější ze všeho je, jakým způsobem toho chce dosáhnout: „Každý bude zván, aby podpořil tu stranu, která je mu nejbližší. Každý bude zván, aby konkrétně přispěl k žádoucí změně,“ tvrdí Minář.
Sezení na dvou židlích
Z Milionu chvilek se tak zřejmě nová politická strana nestane a asi ani nepodpoří jedno konkrétní uskupení, ale bude aktivizovat společnost a podporovat všechny opoziční partaje, aby bylo dosaženo žádoucí změny, o kterou usiluje.
Pokud by to takhle dopadlo a i v to nakonec vyústily schůzky Milionu chvilek s předsedy opozičních stran, byl by to asi v rámci možností ten nejlepší výsledek. Spolek by především zvedal zájem o sněmovní volby, takže by k nim dorazili i lidé, kteří by jinak zůstali doma. Celkově by tak sehrál významnou mobilizační a aktivizační úlohu.
U toho by mělo zůstat a představitelé spolku by se s tím měli spokojit. Přesto stále hrozí, že Minář a spol. budou chtít vedle této role Milionu chvilek do volebního zápolení v následujícím roce zasáhnout ještě jinak. Vyplývá to z toho, že stále nejsou spokojeni s výkonem opozičních stran, a je otázka, jestli je probíhající schůzky v tomto smyslu uspokojí a jestli je vůbec uspokojit mohou.
Minář na demonstraci na Staroměstském náměstí svá očekávání formuloval takto: „Já bych chtěl slyšet silnou a věrohodnou vizi. Chtěl bych vidět nové lidi a osobnosti. Chtěl bych cítit zájem o problémy fakt všech lidí – ANO i těch, kdo volili hnutí ANO. A konečně, chtěl bych vidět odvahu spolupracovat a spojit síly za velkým společným cílem, který nás všechny přesahuje.“
Opoziční strany to zčásti naplnit mohou, záleží jen na tom, zda to lidem z Milionu chvilek bude stačit. Pokud by se však přece jenom rozhodli založit či podpořit nově vzniklý subjekt, nešlo by pouze o tříštění sil. Mohlo by to zkomplikovat i primární roli spolku, kdy před volbami do dolní komory chce mobilizovat společnost. Není jednoduše možné usilovat o větší volební účast a každého zvát k tomu, aby podpořil uskupení, které je mu nejbližší, a přitom se stát součástí jedné konkrétní alternativy.
Není možné sedět na dvou židlích – pokud bude Milion chvilek aktivizovat občany a Minář a spol. založí nové politické hnutí nebo se k nějaké politické síle přidají, půjde to zkrátka proti sobě. Spolek nemůže na jedné straně opoziční partaje podporovat a na druhé být přes své tváře spojen s jejich konkurencí.