USA spolu s Velkou Británií se již rozhodly povolit ukrajinské armádě použití raket dlouhého doletu na cíle v ruském zázemí. Oficiálně to však ještě nebylo oznámeno. S touto informací přišel deník The Guardian.
A americký prezident Joe Biden podle deníku na otázku, jak brzy je připraven nechat Ukrajinu odpálit rakety hlouběji do Ruska, naznačil, že toto téma bylo jedním z ústředních témat na schůzce s britským premiérem, jenž se v týdnu účastnil schůzky s ukrajinským prezidentem v Kyjevě. „Teď o tom budeme diskutovat,“ řekl podle Guardianu americký prezident.
„Měli jsme dlouhou a produktivní diskusi o řadě problémů, včetně Ukrajiny, jak byste očekávali,“ potvrdil informaci britský premiér Keir Starmer. Podle Guardianu tak rozhovorům vedoucích představitelů USA a Velké Británie jasně dominuje spor s Ruskem o použití raket Storm Shadow.
Joe Biden odmítl chřestění zbraněmi, jak pohrozil ruský vůdce Vladimir Putin, který tak reagoval na schůzku vrcholných amerických a britských představitelů. Jak The Guardian podotýká, Joe Biden řekl, že neakceptuje Putinovo tvrzení, že by použití raket Storm Shadow západní výroby k bombardování cílů v Rusku znamenalo válku NATO s Moskvou.
The Guardian připomíná, že schůzka se odehrála skutečně na nejvyšší úrovni, protože kromě amerického prezidenta a britského premiéra se jí účastnili i ministři zahraničí obou zemí Anthony Blinken a David Lammy, Tim Barrow, poradce pro národní bezpečnost Velké Británie, a šéfka poradců britského premiéra Sue Grayová.
Schůzka se konala uprostřed eskalujícího napětí s Moskvou poté, co Velká Británie naznačila, že USA souhlasily, aby Ukrajina mohla použít rakety Storm Shadow k bombardování cílů na ruském území.
Britské střely Storm Shadow mohou zasáhnout cíle vzdálené nejméně 300 kilometrů. Ukrajina je chce použít především k bombardování leteckých základen, raketových stanovišť a dalších vojenských cílů, odkud startují letouny k útokům na ukrajinské vojenské, ale i civilní cíle.
„Každý, kdo vidí na mapě, odkud Rusko zahajuje údery, cvičí své síly, udržuje své zálohy, umísťuje svá vojenská zařízení a jakou logistiku používá, jasně chápe, proč Ukrajina potřebuje schopnosti dlouhého doletu,“ odůvodnil před nedávnem ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, proč Ukrajina potřebuje souhlas s údery na ruském území.
The Guardian svůj text zakončuje odvoláním na nejmenované zdroje z britské administrativy, podle nichž britské zdroje tvrdí, že Velká Británie i USA již rozhodly povolit Ukrajině použití raket dlouhého doletu, ale zatím to nechtějí oznámit. „Západní představitelé dodávají, že rozmístění raket by mělo být součástí širšího plánu, jehož cílem je pokusit se ukončit rozsáhlou válku,“ dodává The Guardian.