Hosty první části pořadu Otázky Václava Moravce byli předseda senátu Milan Štěch a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Prvním tématem byla opět návštěva čínského prezidenta v Praze, chování policie, ale také chování a vyjadřování prezidenta Miloše Zemana.
Opozice se kvůli policejním zásahům chystá svolat mimořádnou schůzi sněmovny. „Osobně si myslím, že schůze je naprosto zbytečná, máme aktuálnější problémy, které je třeba řešit. Kdybych byl poslancem, tak bych pro tu schůzi ruku nezvedl,“ uvedl Štěch. „Smyslem je objasnit to, kdo dal pokyny k tomu, aby policie v některých případech postupovala nezákonně,“ vysvětlil Schwarzenberg.
Předseda TOP 09 se diví například tomu, kdo rozkázal, aby policisté vstoupili do budovy naproti hotelu Hilton, v níž visela tibetská vlajka. Zpochybňoval postavení policejního prezidenta Tomáše Tuhého nechtěl. „Nemá smysl obviňovat někoho, dokud věci nejsou objasněny,“ říká Schwarzenberg.
Podle Štěcha ale policisté nic neporušili, ani svou návštěvou na FAMU. Kdyby se podle něj něco stalo, policii by pak bylo vyčítáno, že místo neprověřili. „Já se směji představě, že by nějaký atentátník na sebe dopředu upozorňoval a vyvěšoval někde vlajku, to mi připadá absurdní,“ řekl Schwarzenberg. Studenty FAMU přirovnal Štěch k odborářům a demonstracím, které zažil.
S tématem souvisí i Zemanovo poděkování policistům za jejich kroky. „Pan prezident někdy dělá kampaň tam, kde by se kampaň dělat neměla,“ okomentoval Štěch Zemanova slova. „Zajímavé je výrazivo prezidenta. V jaké evropské zemi by hlava státu mluvila o svém politickém oponentovi ve smyslu „takoví Kalouskové, šašci“? To je hospodské vyjadřování,“ reagoval předseda TOP 09.
Schwarzenberg řekl, že podobná Zemanova vyjádření jsou způsobena nadbytečným užíváním alkoholu. „Je to otázka kvantity. Já jsem spíše na kvalitu nápoje,“ odpověděl na otázku, zda by jako prezident také pil.
Došlo také na Zemanovy komentáře proti existenci senátu, který by podle něj měl být zrušen. „Pane doktore, já nejsem tak přízemní, abych se těchto výlevů chytal. V žádném případě na tuto úroveň nesestoupím,“ uvedl Štěch. „Kdyby v Polsku měli vícekomorový senát, nikdy by nemohlo dojít k tomu, k čemu tam dneska dochází. Je to pojistka demokracie,“ myslí si Štěch. To, že se to prezidentovi nelíbí, podle Štěcha vypovídá něco spíše o Zemanovi.