Neúcta Andreje Babiše k Parlamentu je zřetelná a všímá si jí i Karel Schwarzenberg. Bývalý předseda TOP 09 připomněl, že podobně se chovali politici, kteří měli blízko k fašistickým stranám. Ministr financí, považující Poslaneckou sněmovnu za žvanírnu by si podle Schwarzenberga měl uvědomit, že má před Parlamentem odpovědnost a neměl by ho brát na lehkou váhu. Babiš by si prý měl také ujasnit, kdo je jeho šéfem a nevzkazovat premiéru Sobotkovi, že ho nějaké porady nezajímají.
Pro fašisty a nacisty to také byla žvanírna
Karel Schwarzenberg je stejně jako většina opozičních poslanců silně znepokojena chováním Andreje Babiše vůči poslancům. „Zabývá-li se člověk smutnými dějinami dvacátého století, objeví fenomén dvacátých a třicátých let, kdy byl Parlament v mnoha zemích nazýván žvanírnou a bylo jím opovrhováno,“ připomíná čestný předseda TOP 09 minulost. „Kritizovat toto zastoupení lidu, které vyjadřuje jeho vůli a je v pozici suveréna, patřilo v republice takřka k dobrému tónu a i politici, kteří si přímo s nacistickými či fašistickými stranami nezadali, často vyjadřovali své opovržení Parlamentem,“ dodává.
[ctete-foto]61156[/ctete-foto]
Podle zkušeného politika se zdá, že se tyto neblahé doby, opovrhování státními institucemi, vracejí. „Pan ministr Babiš před deseti dny vzkázal předsedovi vlády, že má na práci důležitější věci než sedět na poradách, kde se jenom žvaní, a nechť si raději řídí své ministry. Bohužel zapomněl, že premiér je jeho přímým nadřízeným, a jednalo se o vládní poradu o evropských dotacích, které sám v hojné míře čerpá,“ upozorňuje Schwarzenberg na Babišovy zájmy.
[ctete-foto]61023[/ctete-foto]
Babiš namyšleně opovrhuje poslanci
Tentokrát se však stalo něco ještě horšího, myslí si bývalý šéf české diplomacie. „Ministr financí měl Parlamentu, a všichni poslanci tam byli shromáždění, předložit šest návrhů zákonů, které měla Sněmovna schválit či odmítnout. On ale odjel na zahájení své volební kampaně a tím své opovržení Parlamentem jasně vyjádřil,“ píše Schwarzenberg na sociální síti. „Toto je nejenom nezdvořilé a namyšlené opovrhování ostatními poslanci, ale je to i vážný přečin dotýkající se demokratického systému u nás,“ je přesvědčen. „Pamatujme, kam tyto sklony vedly ve třicátých letech minulého století, a připomeňme, jak panu ministru Babišovi, tak ostatním politikům, že jsou odpovědní Parlamentu a ten že je nejvyšší institucí, před níž se mají zodpovídat. Pakliže je toto popíráno, je popírán ústavní pořádek v této zemi,“ varuje Karel Schwarzenberg.