Karel Schwarzenberg nebude na listopadovém sněmu kandidovat na předsedu TOP 09. Řekl to dnes na zasedání výkonného výboru strany v Českém Krumlově. Sedmasedmdesátiletý politik ale v politice zůstat chce, uvedl, že povede jako lídr kandidátku do sněmovních voleb. V čele TOP 09 stojí Schwarzenberg od jejího vzniku od listopadu 2009. Ve funkci by ho měl nahradit první místopředseda strany Miroslav Kalousek, který patří mezi nejvýraznější tváře TOP 09. O předsedovi strany rozhodne listopadový sněm. Kalouska na předsedu dnes navrhla jihočeská organizace TOP 09.
Schwarzenberga vedla k jeho rozhodnutí částečná ztráta sluchu. „Poslední kopanec, který jsem dostal, bylo to, když jsme měli tiskovku ve sněmovně a já jsem i se sluchátky už neslyšel otázky novinářů,“ řekl předseda TOP 09.
Stále však chce zůstat politicky aktivním a měl by v příštích volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat jako lídr pražské kandidátky za TOP 09. Řekl, že má stále chuť pokračovat v politice. „Jsou dvě osoby, které mě motivují k tomu, abych zůstal. A ty mě motivují velmi silně. Je to pan prezident a pan Babiš,“ uvedl Schwarzenberg.
Dodal, že jeho nástupcem v čele TOP 09 by se měl stát Kalousek. Podle Schwarzenberga je nejlepším kandidátem. „O tom jsem hluboce přesvědčen. Byl nezpochybněná hospodářská a finanční autorita, to jsme všichni věděli. Ale teď se vyjadřuje také k jiným tématům a musím říci, že velice dobře. To je další důvod, že už tady nejsem potřeba,“ řekl Schwarzenberg.
Kalousek dnes v Českém Krumlově oznámil, že bude na předsedu kandidovat. Podle něj je to jeho povinnost. „Jsem statutární místopředseda a ten musí být připraven vést stranu v jakékoli situaci,“ uvedl Kalousek. Řekl také, že je jeho povinností nabídnout členům TOP 09 vizi dalšího politického směřování a požádat je o důvěru.
Kalousek se domnívá, že Schwarzenberger patří do kategorie takzvaných neformálních autorit. Takové lidi podle něj okolí přirozeně respektuje a bere vážně jejich názory. Proto Kalousek vítá, že bývalý ministr zahraničí neodchází z politiky. „Zůstává tam, kde je nejvíc potřeba. To jediné, čeho bude zbaven, jsou formální a administrativní povinnosti, které na sebe váže funkce předsedy strany,“ řekl Kalousek.
Schwarzenbergovi straničtí kolegové očekávají, že přijme pozici čestného předsedy a bude se dál věnovat otázkám zahraniční politiky a lidských práv. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) ČTK řekl, že i on doufá, že Schwarzenberg zůstane aktivní součástí české politiky. „Ačkoliv s ním mnohdy nesouhlasím, lidsky si jej vážím,“ uvedl.
——————————————-
Karel Schwarzenberg: vizitka
Datum a místo narození: 10. prosince 1937 v Praze; je nejstarším synem Karla Schwarzenberga a jeho manželky Antonie. Pochází z orlické větve šlechtického rodu Schwarzenbergů.
Vzdělání: studoval práva ve Vídni a Štýrském Hradci, lesnictví v Mnichově (studia nedokončil).
Kariéra: správce rodinného majetku; předseda Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva (1985 až 1990); vedoucí Kanceláře prezidenta Václava Havla (1990 až 1991); kancléř prezidenta Havla (1991 až 1992); ministr zahraničí (2007 až 2009, nominovaný Stranou zelených); senátor (2004 až 2010, kandidát US-DEU); člen Sněmovny (2010 až srpen 2013 a od 26. října 2013); ministr zahraničí a vicepremiér (2010 až červenec 2013), od prosince 2013 je předsedou zahraničního výboru Poslanecké sněmovny.
Členství v politických stranách: Občanská demokratická aliance (ODA, 1997 až 2007); TOP 09 (od června 2009) – byl zakládajícím členem, od listopadu 2009 je předsedou strany.
Rodina: podruhé ženatý se stejnou ženou; poprvé se oženil v roce 1967, manželka Therese, rozená hraběnka z Hardeggu (lékařka); v roce 1988 se rozvedli a v roce 2008 znovu vzali; tři děti – Jan Nepomuk Ondřej (1967), Karel Filip (1979, nevlastní syn; adoptoval jej jeho biologický otec Thomas Prinzhorn) a Anna Karolina (1968).
Ostatní:
– V roce 2013 se účastnil první přímé volby prezidenta, postoupil do druhého kola, kde ho porazil Miloš Zeman. Schwarzenberg se označuje za stoupence bývalé hlavy státu Václava Havla. Naopak s jeho nástupcem Václavem Klausem měli rozdílné názory, například na zahraniční politiku. Se Zemanem se střetávali ve věci jmenování nových velvyslanců, prezident si jeho kritiku vysloužil i za postup v době vládní krize.
– Kritici mu kromě občasného usínání ve Sněmovně či někdy nesrozumitelného vyjadřování vyčítali například i nedostatečnou razanci při řešení stranických problémů. Zmiňovány byly například spekulace o možném ovlivňování vyšetřování kauzy nákupu vojenských letadel CASA ze strany exministra financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.
– Nedávno oznámil, že má problémy se sluchem, které jej výrazně omezují při debatách ve Sněmovně i komunikaci s médii.