Několik let důkladného vyšetřování a soudních analýz přesvědčilo britské orgány činné v trestním řízení a bezpečnostní složky, že Kreml stojí za vraždou ruského zběha Alexandra Litviněnka, který byl otráven šálkem čaje s radioaktivním izotopem polonia 210, informuje Daily Beast.
Tento někdejší agent KGB a ruské Federální bezpečnostní služby zemřel ve velkých bolestech v listopadu 2006. Několik týdnů před smrtí popíjel čaj s jiným bývalým ruským zpravodajským agentem v jednom luxusním hotelu vzdáleném jen kilometr od Buckinghamského paláce.
Radioaktivní látku, která ho zabila, pak nalezli ve vzorcích jeho vlasů. Stopy zavedly vyšetřovatele do hotelu Millennium a pak až do Moskvy. Podle zástupce Scotland Yardu Richarda Horwella vědecké důkazy prokázaly, že ji Litviněnkovi podali bývalý důstojník ruské armády Dmitrij Kovtun a někdejší agent Federální bezpečnostní služby ve výslužbě Andrej Lugovoj.
„Bez ohledu na to, do jakých politických výšin se Lugovoj dostal a kolik státních vyznamenání mu Putin udělil za službu vlasti, nemá on ani Kovtun žádnou věrohodnou odpověď na zjištěné důkazy ani na stopy polonia, které po sobě zanechali,“ řekl Horwell.
Litviněnko pracoval tři roky pro britskou rozvědku MI6 a dodával jí informace o ruských bezpečnostních složkách. Když si v Británii zajistil azyl, obnovil slovní útoky proti Vladimiru Putinovi.
V roce 2001 vydal knihu, v níž tvrdil, že Federální bezpečnostní služba zinscenovala pumové útoky na ruské obytné domy, při nichž zahynulo 300 lidí, aby Rusku připravila cestu k válce v Čečensku.
Rovněž ve své knize tvrdí, že Putin je napojen na ruskou scénu organizovaného zločinu, a obviňuje ho, že nařídil vraždu aktivistky Anny Politkovské. Podle Horwella se ruský stát podílel i na zavraždění Litviněnka.
Mohli otrávit i další
Britští představitelé jsou přesvědčeni, že přítomnost radioaktivních látek v Londýně mohla ohrozit mnohem víc životů než jen Litviněnkův. Stopy po poloniu se našly po celém městě – všude, kam Lugovoj vkročil, včetně jednoho tanečního klubu nebo stadionu fotbalového klubu Arsenal.
Podle Horwella navíc Scotland Yard nemá tušení, jaké dlouhodobé účinky může radioaktivní látka na obyvatele Londýna ještě mít, cituje vyšetřovatele Daily Beast.
Agentura Reuters připomíná, že i sám Litviněnko před smrtí obvinil ze své otravy Putina. Rovněž upozorňuje, že Kreml vytrvale odmítá oba pachatele vraždy vydat. Cituje také Horwella, podle kterého ani jeden z nich neměl k vraždě žádný osobní důvod a byli to jen obyčejní nájemní vrazi.
Zato Putin měl důvodů hodně – kromě již uvedených obvinění Litviněnko ruského prezidenta rovněž nařkl z pedofilie a Putinovi se nelíbily ani Litviněnkovy sympatie k čečenským separatistům.
Dalším důkazem o ruské spoluvině je skutečnost, že polonium 210 je velmi vzácná látka a 97 procent všech jeho zásob na světě bylo vyrobeno v Rusku.
Původně publikováno na ČRo Plus