Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro ČTK vyloučil vytvoření vlády se stranami zastoupenými v nynějším kabinetu včetně Pirátů, kteří jej loni opustili. Řekl, že si ani neumí představit, že by tyto subjekty někdo volil. ANO má podle Babiše stále dva kandidáty na premiéra – jeho a exministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka. Pokud by hnutí sestavilo vládu s podporou některého subjektu, nikoli koaliční, měl by hlavní šance na obsazení postu premiéra Babiš.
Pokud by ANO po podzimních sněmovních volbách sestavovalo vládu, chce spolupracovat se stranami a hnutími, které budou souhlasit s jeho programem. Za priority, které budou při případném vyjednávání o koalici nepodkročitelné, považuje opětovné stanovení maximálního věku odchodu do důchodu na 65 let či zrušení televizního a rozhlasového poplatku. „To je úplně na hlavu,“ řekl Babiš.
Za zásadní také považuje srazit ceny elektřiny a plynu. „A vykoupení akcionářů ČEZ, pokud to bude i finančně únosné, za peníze ČEZ,“ podotkl. Konkrétní ale z hlediska možných partnerů pro spolupráci nebyl.
„Máme dva kandidáty, na rozdíl od jiných stran. To se rozhodne po volbách. Občané se vyjádří v těch volbách,“ odpověděl Babiš na otázku, kdo má ze dvou kandidátů blíže k premiérskému postu. „Pokud bychom měli úplně skvělý výsledek, že bychom měli vládu za podpory někoho a mohli bychom vládnout, tak tam bych asi ty hlavní šance měl já,“ uvedl. „Pokud to bude koaliční vláda, tak tam je otázka, jestli pro partnera budu akceptovatelný,“ dodal.
V případě účasti hnutí ANO v kabinetu by Babiš chtěl obnovit mezivládní konzultace se Slovenskem, které současná vláda loni v březnu přerušila kvůli rozdílným názorům na klíčová témata zahraniční politiky. Projevují se hlavně ve vztahu k Ukrajině. Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se koncem loňského roku vyjádřil tak, že čas na obnovení společných schůzek nenastal.
„Se Slováky máme plno společných témat,“ podotkl Babiš. Už za vlád dřívějšího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky nebo premiéra za ODS Mirka Topolánka se podle něj jednalo o tradici. „No a potom přišel (slovenský expremiér Igor) Matovič, který nám dal najevo, že nejsme na prvním místě,“ podotkl Babiš. „To byla škoda a potom se to nerealizovalo. Ale ty společné věci jsou. I historicky je to důležité,“ dodal.
Premiéra Fialu kritizoval za to, že „zničil“ Visegrádskou skupinu (V4), do které kromě Česka a Slovenska patří také Polsko a Maďarsko. Za Fialovy vlády se společné kontakty těchto zemí výrazně omezily, právě i z důvodu různých pohledů na zahraniční politiku u Česka a Polska na jedné a Slovenska a Maďarska na druhé straně.
V4 přitom podle Babiše dříve měla v Evropské unii velký vliv. Neuměla sice více prosadit své personální preference, ale zabránila některým nechtěným nominacím či uměla blokovat pro region střední Evropy nepřijatelné normy. „Všechno jsou to naši největší partneři. Jsou to země, kde naše firmy investují. Je to region, který má nízké zadlužení, dobrý růst hrubého domácího produktu, nízkou nezaměstnanost,“ dodal Babiš.