Německý konzulát ve městě Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu se stal dnes terčem sebevražedného atentátníka, který útočil v autě naloženém výbušninami. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Silný výbuch, který byl slyšet po celém městě, si podle primáře místní nemocnice vyžádal nejméně jednoho mrtvého a 29 raněných. Podle agentury AP, která se odvolává na místní policii, v místě útoku pokračuje střelba. To potvrdil i německý velvyslanec v Afghánistánu Walter Hassmann.
K útoku se přihlásila teroristická organizace Taliban, jak uvedla německá televizní stanice Deutsche Welle. Podle ní jde o odvetu za letecký útok Severoatlantické aliance z minulého týdne u severoafghánského města Kunduz. Minulý čtvrtek zahynulo při náletech amerických letadel proti ozbrojencům hnutí Taliban v provincii Kunduz na 32 civilistů. Podle asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) většinu tvořily ženy a děti.
Mluvčí NATO v oblasti řekl, že do místa dnešního atentátu v Mazáre Šarífu míří jednotky aliance.
V lednu se ve stejném afghánském městě stal terčem útoku indický konzulát. K akci se tehdy přihlásil Islámský stát.
V Afghánistánu už nepůsobí americká armáda v rámci vojenské mise, protože měl prezident Obama dojem, že už to nebude nezbytně nutné. Nyní tam pouze v roli instruktorů nebo poradců působí téměř 10.000 amerických vojáků. Celkově se na operaci NATO nazvané Resolute Support (Rozhodná podpora) podílí více než 12.000 vojáků, kteří svým afghánským kolegům poskytují podporu v boji s radikálními hnutími Taliban a Islámský stát. Vnější ostrahu bagrámské letecké základny zajišťuje česká strážní rota, čítající 168 vojáků, převážně ze 73. tankového praporu z Přáslavic.
Využívání dronů a působení instruktorů však zjevně nestačí. Taliban přitom působí i v sousedním Pákistánu, kde se společně s dalšími teroristickými organizacemi podle některých zdrojů snaží o převzetí tamního jaderného arzenálu. Stihne ještě prezident Obama během posledních přibližně dvou měsíců ve funkci udělat něco užitečného na mezinárodním poli?