Republikánský šéf dolní komory amerického Kongresu Kevin McCarthy byl odvolán. Návrh podal v pondělí jeho republikánský kolega Matt Gaetz a zdůvodnil ho tím, že McCarthy uzavřel tajnou dohodu s americkým prezidentem Joem Bidenem. Demokrati se však nechali slyšet, že McCarthyho nepodpoří.
Z přímého přenosu ABC News vyplynulo, že šéf dolní komory amerického Kongresu Kevin McCarthy byl odvolán. Nepodařilo se mu obhájit svou funkci v situaci, kdy ho Demokratická strana nepodpořila ani svou nepřítomností a někteří členové z jeho vlastního klubu hlasovali pro jeho odchod. Něco podobného se nestalo 100 let.
McCarthyho zvolila Sněmovna reprezentantů do svého čela letos v lednu po dlouhých 15 kolech hlasování. Ta doprovázela zákulisní jednání, na nichž McCarthy přistoupil na řadu požadavků radikálního křídla vlastní strany. Jedním z těchto ústupků je například opatření, že kterýkoli jeden člen komory může vyvolat hlasování o jeho odvolání.
Gaetz se profiloval jako McCarthyho odpůrce a jeho kroku předcházel víkendový kompromis v otázce financování federální vlády, který dočasně odvrátil ochromení úřadů a nezahrnoval body požadované Gaetzem a dalšími ultrapravicovými zákonodárci. McCarthy následně chtěl, aby o návrhu na jeho odvolání z funkce bylo hlasováno již během úterka.
Vzhledem k těsné republikánské většině bylo pro McCarthyho obtížné udržet si post bez alespoň tiché podpory některých demokratů. Ti se však vyjádřili v tom smyslu, že mu ji poskytovat nebudou.
Nyní bude potřeba jmenovat nového šéfa Sněmovny reprezentantů. Podle televizních komentátorů je možné i to, že McCarthy bude posléze znovu zvolen. Komentátoři si také povšimli, že odvolání McCarthyho zkomplikuje efektivitu zákonodárného sboru v situaci, kdy před americkým Kongresem stojí spousta práce. Možnosti McCarthyho pro získání podpory opozice byly pro ně naopak velice malé a dvojsečné, neboť by z dlouhodobého hlediska znamenaly příliš velký vliv demokratů vzhledem k dalšímu odlivu McCartyho podporovatelů v rámci jeho mateřské strany.