I přesto, že invaze na Ukrajinu spustila vlnu slibů západních společností o tom, že se z Ruska stáhnou, opak je pravdou. V zemi masového vraha Vladimira Putina například stále zůstává v Česku dobře známá síť hypermarketů Globus. Firma argumentuje tím, že má starost o osud tamních zaměstnanců a zákazníků. Informoval o tom web Seznam Zprávy.
Ruský Globus je navíc už více než půl roku řízen z České republiky. Do Prahy se loni o prázdninách z Moskvy přestěhoval jeho šéf Volker Schaar. Ten teď stojí v čele ruské i české sítě známých hypermarketů, zjistil web. Německý manažer strávil v zemi Vladimira Putina dlouhých 17 let, v Moskvě začal pracovat už v roce 2005. Tedy v době, kdy společnost do Ruska teprve vstupovala.
„Rozmístění našich manažerů na různých nebo více místech je běžným postupem v rámci Globus Holdingu,“ potvrdila webu mluvčí českého Globusu Aneta Turnovská s tím, že Schaarův příchod do Prahy je následkem personální reorganizace a nejsou v tom žádné politické důvody.
Do Moskvy na zkušenou
Nejde však o jediné napojení na Rusko, které je zodpovědné za zvěrstva na Ukrajině. Někteří ze zaměstnanců obchodního řetězce se podle zjištění Seznam Zpráv mají dokonce v příštích týdnech vydat na pracovní cestu právě do Ruska. „Příležitostně probíhají mezi pobočkami Globus Holding vzájemné návštěvy kolegů z práce se stejnými oblastmi odpovědnosti za účelem výměny provozních zkušeností,“ nepopřela informaci mluvčí. Cesta by se měla týkat ředitelů šestnácti českých hypermarketů.
Podle informací Seznam Zpráv se zároveň v ruské síti hypermarketů Globus prodávají české výrobky, zejména pak pivo a lihoviny. Podle mluvčí Turnovské s tím však údajně nemá česká pobočka nic společného.
Globus není sám
V Rusku stále funguje také francouzský řetězec hypermarketů Auchan. Před týdnem se v médiích objevila informace, že plánuje v zemi otevřít nový obchod, kde bude prodávat výhradně výrobky vlastních značek. Zvýšil by tím svou přítomnost na trhu, kterému se většina jiných západních maloobchodních firem vyhýbá kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolávala na prohlášení dceřiné společnosti Auchan Retail Russia.
Vedení francouzské společnosti však něco takového popřelo. „Auchan neotevírá v Rusku nové obchody ani nevytváří nové prodejní plochy,“ prohlásili později zástupci obchodního řetězce. Auchan přesto nechal v Rusku otevřených svých 230 obchodů a už dříve se nechal slyšet, že nehodlá odcházet.
Firma si vysloužila kritiku od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. V poslední době navíc čelí novému volání po bojkotu v návaznosti na článek listu Le Monde z minulého měsíce, podle kterého ruská divize Auchanu dodávala potraviny ruské armádě. Společnost tato tvrzení popírá a zároveň hájí své rozhodnutí zůstat v Rusku ve snaze uspokojit základní potravinové potřeby civilního obyvatelstva.
Auchan a Globus se svým setrváním v Rusku rozhodně nejsou samy. V zemi dosud v nějaké míře fungují také například pivovarnické skupiny Heineken a Carlsberg, energetický gigant BP nebo lídr farmaceutického trhu Pfizer. Firmy argumentují tím, že není lehké odejít kvůli akcionářům, zaměstnancům i výhrůžkám znárodnění ze strany ruského státu, napsal nedávno deník The New York Times.