NÁZOR / Putinova loutka Vjačeslav Volodin, momentálně šéf zcela zbytečného útvaru nazvaného Státní duma, vyložil, jak se zatočí se zrádci, kdyby se chtěli z „emigračky“ vrátit do Ruska. Při jeho poněkud omezených duševních schopnostech se mu povedlo některé Rusy doma urazit.
„Když mluvíme o přesídlencích – o někom, kdo opustil zemi a páchal ohavné činy, radoval se z výstřelů na území Ruské federace, přál vítězství nacistickému krvavému kyjevskému režimu, musí si uvědomit, že nejenže tu není vítán, ale pokud sem přijede, Magadan je pro něj zajištěn. Tak je třeba to chápat,“ řekl podle agentury TASS Volodin.
Rusové nejspíš chápou, ale tady u nás možná někdo neví, co je to Magadan. Snad stačí vysvětlit, že je to město na Dálném východě, kde žije asi tolik lidí jako v Pardubicích, ale na rozdíl od Pardubic tam nevede vlak. V zimě je tam minus čtyřicet stupňů, v červenci prý až šestnáct nad nulou. Jednu silnici tam ale mají, postavili ji kdysi vězni a vede do dva tisíce kilometrů vzdáleného Jakutska. Takže si asi rozumíme, jaké je to místo pro život.
Kromě vyhrožování Magadanem ještě Volodin vymyslel, že když už se zrádce vrátí, měli by ho poslat bojovat na frontu, aby ukázal, jak moc miluje vlast.
Volodin to se svou horlivostí zřejmě trochu přehnal, protože Rusko by potřebovalo dostat ze zahraničí zpět nějaké lidi, již tam utekli před hrozící mobilizací. Bylo jich hodně stovek tisíc, vesměs kvalifikovaní lidé od IT.
Zasáhl tedy Putinův mluvčí Dmitrij Peskov a vysvětloval, že v Magadanu a na frontě neskončí všichni. „Volodin hovořil o těch, kteří zaujali silně protiruský postoj a postavili se na stranu kyjevského režimu. S těmito lidmi skutečně nemáme nic společného. Ale mluvíme o naprosté většině lidí, kteří si v současné době svobodně vybírají, kde budou žít. A tito lidé samozřejmě vždy, bez ohledu na cokoli, mají svou vlast. Touto vlastí je Rusko a to na ně vždy čeká,“ řekl Peskov.
Tak určitě, když to říká Peskov. Na Alexeje Navalného vlast taky čekala, a pak ho vlast sebrala hned na letišti a od té doby na svobodu nevyšel.
Jistou nelibost to ale vzbudilo i u těch, co už v tom pozemském ráji žijí. „Kolyma nepřijímá lidi, kteří jsou podlí, nepřijímá zrádce. A to jsou stereotypy nebo klišé, stará klišé, kterých je nejvyšší čas se zbavit. Potřebujeme tu gramotné, vzdělané a profesionální lidi,“ nechal se slyšet gubernátor Magadanské oblasti Sergej Nosov.
Politolog Michail Vinogradov napsal, že lidem v Magadanu už narážky na někdejší minulost z doby stalinských represí leze trochu na nervy a že „počet lidí ve vyšetřovacích vazbách a koloniích v oblasti nepřesahuje tři tisíce osob“.
Opoziční politička Elvira Vichareva se ironicky ptá, proč předseda Státní dumy nemiluje část své vlasti, tu v Magadanu.
„Slyšela jsem, že tam žijí lidé. Právě ti lidé z Dálného východu, o které se vláda tolik stará. A tady se jim z vysoké tribuny říká: Jste doživotní vyhnanci. Váš Magadan je dobrý jen k tomu, aby se tam ničili lidé. Klidně ve velkém. Celkově byl a je Magadan smutné místo: jedna silnice ,na pevninu‘ a letenky drahé. Ceny jsou jako ve Skandinávii a životní úroveň… No, ne jako ve Skandinávii. Ale teď už víme, že to tak má být. Rusko potřebuje region ne proto, aby tam lidé žili, ale aby se tam báli jezdit,“ míní politička, která sama musela z Ruska odjet na léčení, když se u ní objevila záhadná otrava.
Takže pan Volodin je tak trochu trouba. Teď si každý rozmyslí se do Ruska vracet, protože je pořád lepší vegetovat v cizině než zamířit na převýchovu na Kolymu nebo na frontu, kde je životnost odvedence v průměru asi pět měsíců. Že to Peskov mírnil, nic neznamená, protože všichni vědí, že Putinův mluvka je naprostý lhář. A v nešťastném Magadanu se nejspíš urazí, protože se jim namlouvá, jací jsou to stateční lidé a všichni si jich váží, načež vyjde najevo, že jejich město je prý černá díra Ruska, kam se nejhorší zrádci vlasti budou posílat za trest.
Volodin by udělal nejlépe, kdyby vůbec nemluvil. Jenže on nic jiného neumí, tak nemá na vybranou. Mluvit musí tak, jak se to líbí Putinovi, jinak by na Kolymu mohl jet on sám.