Předseda Evropského parlamentu David Maria Sassoli odpověděl na dopis europoslankyně a šéfky Výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniky Hohlmeierové, který vznikl po kontrolní misi europoslanců do České republiky. Premiér Andrej Babiš urazil Hohlmeierovou a české europoslance Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu, všichni poté čelili urážkám a výhrůžkám smrtí. Sassoli Babišovy projevy jednoznačně odsoudil.
Hohlmeierová napsala Sassolimu na počátku března proto, že ji Babiš označil za pomatenou a Zdechovského s Peksou za vlastizrádce. Se zástupci europarlamentu se navíc nesešel. Předseda Evropského parlamentu své kolegy ujistil, že za nimi stojí a že je takové chování nepřijatelné. Věcí se navíc podle jeho slov zabývala i konference předsedů 5. března.
„Slovní útoky skrze zastrašující výroky na nejvyšší politické úrovni nikdy nemohou být akceptovány. Obdržel jsem mandát otevřít toto téma s předsedkyní Evropské komise a s předsedou Evropské rady,“ píše Sassoli. Vyjádřil se také k dopisu české Agrární komory, která od Hohlmeierové po kontrolní misi žádala omluvu. Za neakceptovatelný označil tón a způsob, jakým europoslankyni zástupci Agrární komory kritizovali.
Podpora malých zemědělců
Podle předsedy europarlamentu je nutné znovu potvrdit nezávislost instituce stejně jako jeho roli v otázce kontroly využívání evropských fondů. Sassoli žádá, aby byly rychle a efektivně vyšetřeny výhrůžky smrtí, které Hohlmeierová kvůli misi do České republiky dostávala.
„Rád bych znovu zdůraznil důležitou roli Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT),“ píše předseda Evropského parlamentu. „Také souhlasím, že musíme maximálně podporovat malé a střední zemědělce a firmy, které jsou páteří evropské ekonomiky,“ uvedl Sassoli v závěru dopisu.
Skupina poslanců do ČR na konci února přijela zjišťovat fakta o střetu zájmů premiéra Babiše. Na tiskové konferenci před odjezdem Hohlmeierová uvedla: „Přijeli jsme s celou řadou otázek, dostali jsme řadu odpovědí a nakonec odjíždíme a máme mnohem více otázek. Získali jsme dojem, že není zaveden jasný systém, který by identifikoval střet zájmů. Je zapotřebí, abychom postupně zanalyzovali situaci v příštích týdnech a měsících. Dostali jsme řadu informací, které musíme zanalyzovat, které se týkají slabin a nedostatku systému. Dozvěděli jsme se různé právní názory na téma střet zájmů.“
Loňská zpráva auditorů Evropské komise, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy Babiš stále má vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Možného premiérova střetu zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš v minulosti obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítl a označil ho za politickou záležitost.
CELÝ DOPIS DAVIDA SASSOLIHO V ANGLIČTINĚ