Šéf finanční správy jmenovaný ministrem Andrejem Babišem Martin Janeček teprve teď změnil názor. Povinné kontrolní hlášení je u řady malých živnostníků podle jeho aktuálního názoru zbytečné.
Ještě než spatřilo kontrolní hlášení světlo světa, kdesi v televizních zprávách se podivoval jistý kominík, proč bude muset pravidelně podávat toto hlášení k DPH. Naštěstí to vysvětlili lidé z Babišova ministerstva (včetně ministra samotného) a šéf finanční správy. Hlášení se bude podávat zejména kvůli rozsáhlým carouselovým („kolotočovým“) podvodům, které spočívají v neoprávněném uplatnění rozsáhlého nároku na odpočet DPH.
To zní přece logicky. Mohlo by se totiž jinak stát, že si nějaký mezinárodní mafián půjde na tři roky dělat výuční list v oboru kominík, naučí se měřit složení spalin, provádět prohlídky kotlů a získá i řadu dalších dovedností v oboru, opustí svou rodnou Sicílii, ožení se v líbezné moravské vesničce a několik let tam bude předstírat kominickou živnost, ale vše pouze s úmyslem, aby se následně mohl bez jakéhokoli podezření ze strany finančního úřadu zapojit do řetězce plátců DPH v rámci mezikontinentálního carouselového podvodu.
Kontrolní hlášení se dokonce nakonec stalo vítězem ankety Absurdita roku 2016. Navrhovatelem byl zaměstnavatelský (a podnikatelský) svaz Asociace podnikatelů a manažerů. Výtek zaznělo více, ale jednou z hlavních byla zbytečná či zcela neúměrná zátěž pro nejmenší plátce DPH, zejména pak pro ty, kteří hlášení podávají sami. Šéf finanční (daňové) správy Martin Janeček tehdy pro Český rozhlas − Radiožurnál rezolutně prohlásil, že tzv. bílí koně stojící někde na počátku podvodného řetězce jsou často právě ti nejmenší „bílí koníčci“. Vysvětloval tím, proč musejí hlášení podávat všichni plátci.
Všichni zapojení podnikatelé přitom byli od počátku vystaveni pokutám, od kterých jako od nesmyslných zdánlivě ustupuje i Babišovo ministerstvo. Část opozice (např. předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura) i odborné veřejnosti přitom na nesmyslnou výši a podmínky udělování pokut upozorňovala ještě před schválením návrhu, takže se ze strany vlády (ČSSD, ANO, KDU‑ČSL) muselo nutně jednat o záměr.
Opoždění s dodáním hlášení třeba i jen o jediný den (třeba kvůli nemoci vašeho účetního apod.) je už za tisíc korun. Nově vám je pokuta za první zpoždění v roce automaticky odpuštěna. Pokuta za dodání po výzvě je 10 tisíc, pokuta za zpoždění reakce na různé výzvy činí 30 tisíc a nestihnete‑li ani náhradní lhůtu, hrozí vám pokuta 50 tisíc.
Jak upozornily v únoru 2017 Hospodářské noviny, největším problémem je pokuta ve výši 30 tisíc. Hrozí totiž dokonce i v případě, že se zpožděním potvrdíte finančnímu úřadu, že je vaše kontrolní hlášení v pořádku. Vzhledem k tomu, že nevíte, kdy výzvu k potvrzení od úřadu očekávat, není radno ani jezdit na dovolenou nebo si plánovat lékařský zákrok s následnou hospitalizací. Hospodářské noviny také informovaly, že takové pokuty již jsou rozdávány.
Vzhledem k tomu, že se jedná o pokuty plošné, bez ohledu na výši zisků apod., jsou i samotné pokuty bez předstírání zaměřeny proti nejmenším, pro které mohou být, jak je asi každému zřejmé, dokonce likvidační.
Babišovo ministerstvo s půlročním zpožděním ustoupilo pouze v tom, že v případě nemoci či dopadu meteoritu budou pokuty odpuštěny. Teprve po roce od spuštění hlášení pod tlakem veřejnosti rozhodlo, že si každý podnikatel může poprosit a pokuta mu za určitých podmínek může být odpuštěna. S výjimkou první pokuty v roce, která odpuštěna bude, však vše závisí na libovůli úředníků. Navíc mohou odpustit jedině celou pokutu, nebo ani korunu.
Ale tím náhlý zdánlivý obrat u Babišových lidí nekončí. Šéf finanční správy Janeček totiž teprve nyní přiznal, že vlastně celá řada snadno identifikovatelných, tedy i snadno z povinnosti vyjmutelných, živnostníků prakticky nemůže být a nikdy nebyla součástí těchto podvodů s DPH. Týká se to snad všech živnostníků, kteří prokazatelně mají domeček se zahrádkou, psa, manžela či manželku a nepřistěhovali se z mafiánských bašt. Janeček něco v tomto smyslu uvedl 26. března 2017 na ČT 24, ale možná jen díky tomu, že s ním v diskusi vystoupil jeden z jeho předchůdců, který považuje povinné kontrolní hlášení pro nejmenší živnostníky s domkem a zahrádkou za nesmyslné. Ti by totiž podle něj neriskovali, že o vše přijdou. Do rozsáhlých podvodů s DPH jsou logicky naopak zapojeni zpravidla fiktivní výrobci či obchodníci s firmami formálně založenými pouze za účelem provádění podvodů.
Jenže co je to platné, že šéf finanční správy změnil názor, když se nezměnil zákon? Ale aspoň víme, kdo nám vládne.