Šéf francouzské vojenské rozvědky (DRM) generál Éric Vidaud byl po sedmi měsících ze své funkce odvolán. Byl obviněn, že nedokázal správně předpovědět hrozbu ruské invaze na Ukrajinu a situaci bagatelizoval, informuje BBC News. Konkrétně byly bývalému francouzskému veliteli speciálních sil vytýkány „nedostatečná instruktáž“ a „nesprávné vyhodnocení podnětů“.
USA vpád Ruska na Ukrajinu předpovídaly, zatímco se Francie nechala slyšet, že je takový zásah nepravděpodobný. Na začátku března však velitel francouzských ozbrojených sil, generál Thierry Burkhard, připustil, že francouzská vojenská zpravodajská služba v analýzách ruských záměrů chybovala. Naopak postupy a konání USA nebo Velké Británie přispěly ke zvýšení tlaku na ruského prezidenta Vladimira Putina. „Američané řekli, že Rusové zaútočí, a měli pravdu. Naše úřady se místo toho domnívaly, že náklady na dobytí Ukrajiny by byly enormní a že Rusové měli jiné možnosti, jak svrhnout vládu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského,“ řekl listu Le Monde. Američané získali velmi kvalitní informace o ruských přípravách a několik týdnů před invazí se rozhodli část z nich zveřejnit ve snaze vyvinout na Rusko tlak.
Na ostudnosti tomuto tvrzení přidává fakt, že francouzský prezident Emmanuel Macron ve dnech před začátkem invaze 24. února pravidelně s Vladimirem Putinem hovořil. Zdroj z francouzského ministerstva obrany měl agentuře AFP uvést, že úkolem Vidauda bylo poskytovat „vojenské zpravodajské informace o operacích, nikoli o premedikacích“.
Zpravodajský specialista a profesor na Institutu politických studií v Paříži Alexandre Papaemmanuel agentuře AFP sdělil, že je za toto selhání zodpovědná celá francouzská zpravodajská komunita a je příliš snadné vinit pouze vojenskou rozvědku. Ta podle něj trpí špatnou reputací, nedostatečnými zdroji a organizací a celkově selhává.
Je nasnadě se domnívat, že chybný předpoklad vývoje ruské invaze není jediným důvodem odvolání generála Vidauda. Podle anonymního zdroje AFP byl jeho odchod již několik dní předmětem spekulací. Hovořilo se prý i o tom, že byla Vidaudovi přidělena jiná funkce. To se však nepotvrdilo.
Vojenská rozvědka pod Vidaudovým vedením se stala terčem kritiky již v minulosti kvůli kontraktu na ponorky s Austrálií. Ta multimiliardový obchod zrušila ve prospěch bezpečnostního paktu s USA a Velkou Británií. Pakt s názvem Aukus přišel ve Francii zcela nečekaně a způsobil diplomatickou roztržku.