Ivan Bílek končí v čele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Muž, na něhož se v poslední době snášela tvrdá kritika kvůli takzvané olomoucké kauze, požádal o propuštění ze služebního poměru. Na Twitteru to napsal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho je to „slušné a rozumné rozhodnutí“.
Pro Bílkův odchod se dnes vyslovil ministr financí, šéf hnutí ANO a oligarcha Andrej Babiš a dříve také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Babiš, který by chtěl do čela GIBS dosadit svého loajálního člověka, volal po Bílkově odchodu dlouhodobě. Opakovaně tvrdil, že GIBS pod Bílkovým vedením nefungovala a nefunguje dobře.
[ctete]29950[/ctete]
„Ředitel GIBS Bílek dnes požádal o propuštění ze služebního poměru. Vzhledem k poškozené pověsti GIBS je to slušné a rozumné rozhodnutí,“ napsal na sociální síti premiér Sobotka. Nedlouho předtím na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že by Bílek měl vyhodnotit, zda může pokračovat ve funkci v „okamžiku, kdy se takto výrazně snížila důvěra v celou Generální inspekci bezpečnostních sborů“.
[ctete]30539[/ctete]
Ředitele GIBS podle zákona odvolává premiér na návrh vlády a po projednání sněmovním výborem pro bezpečnost.
„Pan Bílek sám by měl vyhodnotit, jestli instituce, kterou vede, a jestli on sám může za těchto okolností ve funkci pokračovat v okamžiku, kdy se takto výrazně snížila důvěra v celou Generální inspekci bezpečnostních sborů,“ odpověděl dnes Sobotka na dotaz novinářů.
„Bylo by dobře, když ho všichni vyzýváme, aby skončil ve své funkci,“ řekl po dnešním jednání kabinetu Babiš. „Je to další selhání té služby,“ prohlásil s odkazem na olomouckou kauzu. Podle Babiše GIBS v minulosti chybovala i při lihové aféře.
Tlak na odchod Bílka z funkce se tak dnes dále vystupňoval. Premiér Sobotka minulý týden řekl, že schůzka s Bílkem nerozptýlila jeho pochybnosti o fungování GIBS. Uvedl ale, že chce vyčkat na výsledky vyšetřování olomoucké kauzy.
Policejní akce nazvaná Vidkun vedená Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se týká domnělých podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky v Olomouckém kraji. V případu jde údajně o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření.
V kauze čelí obvinění olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj, náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý, který je spojován s exministrem vnitra Ivanem Langrem.
Případ související s lidmi z nynější olomoucké kauzy vyšetřovala GIBS před třemi lety na základě anonymu. Vazby se měly podle tehdejších informací promítnout i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. GIBS tehdy nakonec případ odložila.
Jednapadesátiletý Bílek vedl inspekci od roku 2012.
[ctete]29906[/ctete]