Předseda komunistů a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip vyzývá ministra kultury Daniel Hermana (KDU-ČSL) k rezignaci, Herman to považuje za snahu KSČM zviditelňovat se za každou cenu. Podle Filipa by měl Herman odstoupit pro „trvalé porušování ústavního slibu ministra“.
„Komunisté ztrácejí podporu veřejnosti (viz volební výsledky), tak se snaží zviditelňovat za každou cenu,“ sdělil Herman ČTK s poukazem na neúspěch KSČM v senátních volbách a ztrátu v souběžných krajských volbách.
Ministr tak reagoval na Filipovo tvrzení, že chtěl „podvodným způsobem vyznamenat svého příbuzného za věznění v koncentračním táboře nacistů, jejichž dědicům podlézá a ještě u toho tak nehorázně lže“.
Předseda KSČM tím narážel na Hermanovo vystoupení na sjezdu sudetoněmeckého krajanského sdružení a na aféru kolem neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu, který jako jediný z rodiny přežil holokaust a po převzetí moci komunisty v někdejším Československu emigroval do Kanady.
Podle Filipa pro udělení státního vyznamenání cizímu státnímu příslušníkovi musí být oslovena vláda takové země, což se prý v Bradyho případě nestalo.
Osmaosmdesátiletý Brady, rodák z Nového Města na Moravě, prošel během druhé světové války koncentračními tábory v Osvětimi a Terezíně. Na rozdíl od zbytku své rodiny přežil a po odchodu do Kanady v roce 1949 pomáhal dalším emigrantům a přednášel o hrůzách holokaustu. Nositel kanadských, britských i německých ocenění tento týden v Česku obdržel radu jiných medailí, mimo jiné od premiéra nebo Sněmovny.
Aféru kolem Bradyho vyznamenání odstartovalo vyjádření Hermana, podle nějž mu prezident Miloš Zeman pohrozil, že jeho příbuzného Bradyho vyškrtne ze seznamu oceněných, jestliže se ministr sejde s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou při jeho nedávné návštěvě ČR. Herman Zemanovi nevyhověl, Bradyho jméno se na seznamu oceněných neobjevilo. Hrad souvislost popírá.