Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó v pondělí navštívil Minsk. Oznámil to v příspěvku na facebooku, kde napsal, že chce udržet přístupné komunikační kanály. Bělorusko je spojencem Ruska v jeho invazi na Ukrajinu, ačkoliv se konfliktu přímo vojensky neúčastní.
„Válka na Ukrajině je čím dál tím horší, kvůli bojům umírá čím dál tím víc lidí. Musíme zachránit lidské životy, čehož dosáhneme jedině mírem,“ napsal Szijjártó. Uvedl také, že při jednání v Minsku chce zastávat tuto mírovou pozici, kterou by podle něj měli zaujmout i všichni členové mezinárodního společenství. „Maďarsko očekává (…), že se vyvarují kroků, které by mohly válku prodloužit nebo vystupňovat,“ napsal ministr zahraničí.
Ukrajina se už téměř rok brání ruské invazi. Ruská armáda přitom podniká raketové útoky na Ukrajinu rovněž z běloruského území. Režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka také v počáteční fázi invaze poskytl území Běloruska ruským pozemním vojskům, která z něho vedla ofenzivu na Kyjev.
„Mnoho lidí samozřejmě návštěvu odsoudí, ale naše pozice je jasná: komunikační kanály musí zůstat otevřené,“ dodal Szijjártó. Později na facebooku ještě doplnil, že „bez komunikačních kanálů nemůže dojít k vyjednávání, bez vyjednávání nemůže nastat mír“.
Szijjártó v Minsku jednal mimo jiné se svým běloruským protějškem Sjarhejem Alejnikem a ministrem hospodářství Aljaksandrem Čarvjakouem. Jak ke druhé ze schůzek napsal, „naštěstí stále existují určité oblasti, které nejsou zasaženy sankcemi proti Bělorusku“.
S běloruským ministrem hospodářství tak mohli podle něj dále rozvinout spolupráci mezi oběma zeměmi, zejména v zemědělství a potravinářském průmyslu. Maďarsko je podle ministra již nyní v těchto oblastech významným exportérem do Běloruska. Dalším důležitým odvětvím je pak farmaceutický průmysl, kde Bělorusové zakoupili maďarské léky v hodnotě 60 milionů dolarů (1,3 miliardy Kč), dodal ministr Szijjártó.