„Nehodlám dělat charitu,“ prohlásil Milan Teplý, majitel největší mlékárny v zemi Madeta. Hodlá ukončit dodávky mléčných výrobků v rámci programu Mléko do škol. Zároveň odkryl uvažování typické pro skupinu agrobaronů, kteří v poslední době ovládli zemědělský a potravinářský sektor.
Teplý reagoval na záměr vlády seškrtat desítky miliard korun národních dotací, z toho 10 miliard v zemědělství. Mezi nimi bude zrušen dotační titul pro velké potravinářské podniky, z něhož čerpaly mimo jiné obří holdingy Madeta, Agrofert nebo Hamé.
Ozval se i Agrofert. Rušení dotací prý sníží konkurenceschopnost českých potravinářských firem. Zároveň se dušuje, že holding kvůli dotacím nepodniká a investiční dotace tvořily v loňském roce jen dvě procenta jeho investic.
Zůstává potom záhadou, když jsou dotace pro Babišovo impérium s ročními tržbami 185 miliard korun tak marginální, proč o ně stále a s takovou vehemencí bojuje. A to i na evropské úrovni, kde se chce soudit o každou nepřiznanou korunu.
Jde to proti nám
Ještě razantněji vystoupil majitel Madety s ročním obratem 6 miliard korun. „V našem případě je to dotační podpora technologických investic, druhá stránka věci je taky školní mléko, vládní program. Přestanou ho dotovat, tak já nebudu dělat charitu a zavážet 1 100 škol mlékem, abych na každé dodávce tratil takové strašné peníze. Jak nejrychleji to půjde, tak to skončím,“ reagoval na uvažované dotační škrty.
„Je to samozřejmě zaměřené proti velkým fabrikám, to jde proti Agrofertu, proti nám taky. Tak uvidíme, jak to malinké, menší a zanedbatelné mlékárny převezmou za nás. Utáhneme opasky a pojedeme dál,“ ohradil se tónem, ze kterého čiší osobní uraženost.
Posun se však dal očekávat. Velkoprůmyslová agrolobby si v minulosti vybojovala výhodné dotační podmínky na úkor malých a středních farem. Vláda začala tento stav měnit už před rokem, kdy část státní podpory přesunula od agroholdingů k sedlákům.
Šéf Madety už tehdy patřil k jejím mediálně nejviditelnějším kritikům. Zupácky dával najevo svoji nelibost, přestože sedláci tvoří páteř zemědělské výroby ve většině evropských zemí a u nás byli očividně znevýhodněni.
Sýr neuplácáte u dřezu
„Rodinné firmy to tady nepostaví na nohy. Většinu produkce…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.