Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga by Čína měla nést následky za podporu ruské agrese na Ukrajině. Zdůraznil, že Čína umožňuje díky svým technologiím výrobu zbraní, které pak ruská armáda používá na Ukrajině. Pokud prý Čína své chování nezmění, měl by Západ uvažovat o ekonomických sankcích.
Jens Stoltenberg prohlásil v rozhovoru pro BBC, že pokud Peking nezmění své způsoby, měl by nést následky za ruskou podporu ve válce na Ukrajině. Podle názoru šéfa NATO hraje Čína politiku na obě strany – podporuje válečné snahy Ruska a zároveň udržuje vztahy s evropskými státy. „To nemůže fungovat z dlouhodobého hlediska,“ tvrdí.
Na víkendovém mírovém summitu, který se konal ve Švýcarsku se desítky zemí zavázaly k další podpoře Kyjeva. Rusko reagovalo prohlášením, že bude s mírovými rozhovory souhlasit pouze v případě, že mu budou poskytnuta požadovaná území. Stoltenberg v této souvislosti zmínil, že Čína poskytuje Kremlu technologie na výrobu raket a dalších zbraní, které jsou následně používány na Ukrajině. Dále pak dodal, že probíhají jednání o uvalení ekonomických sankcí na Čínu.
Již v květnu oznámily Spojené státy, že uvalují za podporu Ruska sankce, která se dotknou zhruba dvaceti společností sídlících v Číně a Hongkongu. Čína obhajuje svoje obchody s Moskvou tím, že neprodává žádné zbraně na zabíjení a s vývozem zboží dvojího užití nakládá v souladu se zákony a předpisy.
„Rusko se právě teď stále více a více spojuje s autoritářskými vůdci, kteří jsou v Íránu, Pekingu a v Severní Koreji (KLDR),“ vysvětluje Jens Stoltenberg v souvislosti s ohlášenou návštěvou Vladimíra Putina právě do Severní Koreje. Ta prý Rusům poskytla dělostřelecké granáty výměnou za pokročilou technologii pro severokorejské raketové a jaderné programy. „Takže Severní Korea pomáhá Rusku vést útočnou válku proti Ukrajině,“ řekl šéf NATO.
Oba diktátorské režimy toto tvrzení pochopitelně odmítají. Podle Putina spojuje Rusko a KLDR odmítání světového řádu vedený Spojenými státy. Vladimír Putin navštívil Pchjongjang naposledy v roce 2000, jeho úterní jednání v KLDR má kromě jiného rozšířit spolupráci v turistickém sektoru, kultuře a vzdělávání.
Hlavní část Putinovy návštěvy proběhne ve středu, kdy se podle některých ruských představitelů mají podepisovat nové dohody. Delegace z Kremlu zahrnuje také ministra obrany Andreje Bělousova a šéfa diplomacie Sergeje Lavrova. Z KLDR má tato výprava odcestovat do Vietnamu.