Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se domnívá, že je pravděpodobné, že běloruské úřady minulý týden zorganizovaly odklon irského letadla do Minsku společně se svým spojencem Ruskem.
Šéf aliance hovořil 28. května pro Sky News na palubě britské letadlové lodi během největšího vojenského cvičení NATO v tomto roce. „Známe velmi úzké vztahy mezi Ruskem a Běloruskem, a proto je těžké uvěřit, že by režim v Minsku mohl něco takového udělat bez jakékoliv koordinace s Ruskem,“ řekl Stoltenberg.
Alexandr Lukašenko se od pochybného znovuzvolení v srpnu 2020, které vyvolalo masové veřejné protesty a následný tvrdý zásah proti disentu, do značné míry spoléhá na podporu Moskvy.
Let společnosti Ryanair byl 23. května během letu mezi Řeckem a Litvou odkloněn poté, co Lukašenko nařídil, aby letadlo doprovázela stíhačka MiG-29. Běloruské úřady uvedly, že obdržely informace, že na palubě letadla je bomba.
Při pozemní prohlídce letadla v Minsku žádná bomba nebyla nalezena, ale Lukašenkův kritik a novinář Roman Protasevič a jeho ruská přítelkyně, cestující tímtéž letadlem, byli zadrženi.
Spojené státy a další země se domnívají, že incident byl zinscenován jako „falešná záminka“ s cílem Protaseviče unést.
Lukašenko se 28. května setkal v Soči s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ruský vůdce označil mezinárodní reakci na odklon letadla za „výbuch emocí“.
Washington uvalil na Bělorusko nové sankce a koordinuje s Evropskou unií a dalšími partnery uvalení dalších sankcí.
Mnoho vlád doporučilo svým leteckým společnostem, aby se běloruskému vzdušnému prostoru vyhnuly.
Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell 28. května varoval, že existuje riziko eskalace poté, co Moskva odepřela přístup dvěma evropským dopravcům, kteří na cestě do Moskvy Bělorusko obletěli.
(Zdroj: RFE.rl.org.)