Předák německé konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz, který má před únorovými předčasnými parlamentními volbami největší naděje na získání úřadu spolkového kancléře, v pondělí na Ukrajině jedná o obraně před ruskou invazí. Informovala o tom agentura Reuters, která poznamenala, že ve srovnání se sociálnědemokratickým kancléřem Olafem Scholzem je Merz zastáncem ostřejšího postupu proti Moskvě. Merz se příznivě kloní i k dodávkám střel s plochou dráhou letu Taurus, které Scholz Kyjevu poskytnout opakovaně odmítl.
„Chceme, aby tato strašná válka skončila co nejdříve a aby se do Evropy vrátil mír,“ řekl šéf německé opozice Merz po příjezdu do ukrajinské metropole. Poznamenal, že svou cestou chce ujistit ukrajinské vedení, že konzervativní unie Kyjev podporuje.
„Jen pokud bude Ukrajina silná, tak teprve bude (ruský prezident Vladimir) Putin připraven vyjednávat,“ řekl Merz. „Když naše podpora zeslábne, bude válka trvat déle. Pokud bude podpora stálá, tak válka skončí rychleji,“ uvedl.
Válka na Ukrajině, která trvá třetím rokem, se zřejmě stane jedním z hlavních témat před nadcházejícími předčasnými spolkovými volbami. Scholz, který se opět uchází o kancléřský úřad, navštívil Kyjev před týdnem. Setkal se zde s prezidentem Volodymyrem Zelenským a zemi slíbil ještě tento měsíc poskytnout vojenskou techniku za 650 milionů eur (16,4 miliardy Kč).
Německo se na počátku ruské invaze v únoru 2022 stavělo ke zbrojní pomoci napadené zemi velmi váhavě, protože se obávalo vyhrocení konfliktu. Odvolávalo se rovněž na historickou zátěž, kdy nacistické Německo napadlo Sovětský svaz, takže Berlín nyní nechtěl, aby německé zbraně znovu sloužily k zabíjení ruských vojáků. Postupně se ale země stala jedním z největších zbrojních podporovatelů Ukrajiny. Od počátečních dodávek přileb a neprůstřelných vest Německo postupně přešlo k poskytování moderních tanků Leopard 2, pokročilých systémů protivzdušné obrany Iris-T, Skynex či Patriot nebo ke stovkám tisíc kusů dělostřelecké munice.
Scholz se nicméně nadále zdráhá předat Ukrajině střely Taurus, které mají dosah až 500 kilometrů. Ukrajina má o tyto zbraně velký zájem, chce je používat k likvidaci i vzdálených ruských objektů. Podle kancléře by ale dodání taurusů znamenalo přímé zapojení Německa do války, neboť němečtí vojáci by museli pomáhat s kontrolou cílů.
Merz má ale na taurusy jiný názor. V říjnu řekl, že pokud Rusko nepřestane do 24 hodin s údery proti civilnímu obyvatelstvu, souhlasil by se zrušením omezení dostřelu dodaných zbraní. „Pokud to nepostačí, dodá Německo střely Taurus, aby zničily logistické trasy ruské armády,“ dodal tehdy.