Šéf ruského federálního projektu Střízlivé Rusko Sultan Chamzajev řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Govorit Moskva, že je třeba v reakci na akce Prahy zakázat v Rusku české pivo.
Web Ria.ru píše: „Podle jeho názoru si tak politické skupiny v České republice uvědomí, že jejich prohlášení a jednání budou mít ekonomické důsledky pro celou zemi. Rusové podle Chamzajeva budou moci žít bez pití a zákaz pomůže snížit popularitu alkoholu mezi obyvatelstvem.
‚My v Rusku konzumujeme zhruba osm miliard litrů piva ročně včetně určitého procenta českého piva. Je třeba ho prostě zakázat, ať si to tam konzumují sami. Pak se probudí, přijdou k rozumu a převychovají se,‘ shrnul.“
Na stránkách Střízlivého Ruska čteme, co je tato organizace zač: „Federální projekt ‚Střízlivé Rusko‘ zahájil svoji činnost 7. dubna 2012. Předpokladem pro vznik projektu bylo pořádání řady kulatých stolů na téma ‚Konsolidace úsilí společnosti a státu v boji proti drogové a alkoholové závislosti‘, kdy kromě představitelů veřejného a politického života byli do diskuse zapojeni přední odborníci v této oblasti. V rámci diskuse na toto téma bylo rozhodnuto o potřebě vytvořit národní projekt ‚Střízlivé Rusko‘, který inicioval Sultan Sultanovič Chamzajev.
Projekt Střízlivé Rusko je federálním projektem, jehož hlavními úkoly jsou: konsolidace všech rozumných sil společnosti včetně státu, podniků, veřejných organizací, náboženských sdružení a všech odpovědných politických stran za účelem vytvoření účinného systému zaměřeného na zbavování ruských občanů alkoholu a drog, zavedení kultury zdravého životního stylu a popularizace norem GTO (Všeruský komplex tělesné kultury a sportu ‚Připraven k práci a obraně‘), jakož i snížení úrovně konzumace alkoholu a tabáku mezi občany Ruské federace.“
Pokud jde o organizaci GTO, čteme na jejích stránkách, jaké jsou její ideály od vzniku v 20. letech minulého století v SSSR: „Ve slavné dětské básni S. J. Maršaka z roku 1937 ‚Příběh neznámého hrdiny‘ hledají hasiči, policisté a fotografové dvacetiletého chlapíka, který zachránil dívku před požárem. Popis: ‚střední výška, široká ramena a silná, chodí v bílém tričku a čepici. Písmena GTO na hrudi. ‚Už o něm nic jiného nevědí,‘ informuje čtenáře Maršak. Ironií básně bylo, že písmena GTO v té době znamenala více než polovinu země a všichni byli připraveni k práci a obraně! Ti, kteří chodili do školy ještě před rozpadem Sovětského svazu, si pamatují ta tři drahá písmena: GTO – program tělesné a kulturní přípravy, který byl založen na jednotném a státem podporovaném systému vlasteneckého vzdělávání obyvatel.“