Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura se tvrdě pustil do bankovní rady České národní banky (ČNB), v níž už mají většinu Zemanovi ekonomové.
Na ČT24 v pořadu Interview ČT24 zkritizoval jednoznačné přetažení a obrovský objem devizových intervencí, kterými byly tři a půl roku znehodnocovány české úspory.
Podle Stanjury je jasné, že intervence měly skončit nejpozději v prosinci 2016. Tehdy totiž inflace činila 2 %, což je náš dlouhodobý (a dodejme, že vcelku logický) inflační cíl. Následně už byly jakékoli další intervence (znehodnocování koruny „tištěním“ nových korun a nákup eur do zásob ČNB) nejen zbytečné, ale dokonce neobhajitelné, a to ani mezi zastánci původně definovaných intervencí.
Nejen kvůli tlaku spekulantů pak bylo bez obřích intervencí nemožné udržet českou korunu nadále oslabenou alespoň na hranici kolem 27 korun za euro stanovené na podzim 2013 bankovní radou. Jak upozornil Stanjura, ČNB tak utratila jen během prvního čtvrtletí 2017 více než bilion korun, čemuž se ani nechce věřit. Stanjura zvlášť upozornil na nevhodné počínání bankovní rady letos v březnu. Tehdy již byla ve složení, kdy v ní dominovali ekonomové jmenovaní prezidentem Milošem Zemanem. „Vytiskla“ (resp. elektronicky vytvořila) a utratila tehdy rekordních 520 milionů korun. Dodejme, že to bylo rychlejší utrácení než tvorba výdělků v celé české ekonomice.
Stanjura připomněl, že původní obhajobou intervenčních nákupů byla snaha vyhnout se deflační spirále. Jestliže však byla na konci roku 2016 naopak již dvouprocentní inflace, deflační spirála rozhodně nehrozila. Je dobré to připomínat, protože někteří ekonomové si myslí, nebo záměrně předstírají, že primárním smyslem intervencí bylo pomoci vývozcům (a popřípadě také rozvoji turistiky u nás). Intervence tedy byly podle Stanjury i v tomto smyslu jednoznačně politické.
Rovněž zdůraznil, že se jedná o umělý zásah do kurzu a na něm vždy někdo vydělá a někdo prodělá. Samozřejmě, že takové zisky a ztráty jsou pak také umělé a tedy nespravedlivé.
Šéf poslanců ODS přesto oceňuje, že máme vlastní měnovou politiku. Nemusíme s ní souhlasit, ale je naše. Naše měna tak má ten komfort, že může reagovat na vývoj naší ekonomiky a nikoli na vývoj třeba ekonomiky řecké či italské. Přijetí eura tak podle Stanjury pro nás není v současnosti výhodné. Z toho však vyplývá, že pro nás nemusí být euro výhodné ani v některých obdobích v budoucnosti, kdy však už jím nezvratně budeme muset platit, pokud mezitím do „eurozóny“ vstoupíme.
ODS podle Stanjury nepodpoří nyní vládou navrhované razantní zvyšování pravomocí ČNB. Návrh byl přitom podle něj zřejmě záměrně označen jako pouhá „technická“ novela. Ani ODS ani sněmovna jako celek pak podle něj neschválí nově navrhovanou pravomoc ČNB regulovat výši hypoték. ČNB vydala již na podzim 2016 doporučení, aby banky nikomu neposkytovaly hypotéky ve výši 100 % z hodnoty nemovitosti, která danou hypotéku kryje. Upozornil, že podle všech zátěžových testů jsou české banky ve výborné kondici, takže očividně samy zvládají posuzovat rizika mimo jiné právě i hypotečních úvěrů, aniž by je ČNB musela vést za ručičku.