Kvůli masivním inflačním tlakům, jimž čelí ruský rubl, tamní centrální banka znovu zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu, a to již na 20 procent, přičemž se očekává její další růst. Šéf obřího ruského státního zbrojně-technologického holdingu Rostech Sergej Čemezov varoval, že další podobné zvyšování úrokové míry jeho společnostem patrně zcela znemožní vývoz high-tech produktů, a navíc způsobí bankrot většiny ruských společností. Rostou navíc obavy o ruský trh s nemovitostmi, vzhledem k tomu, že úroky hypoték se nyní pohybují okolo 25 procent.
Rostech může zastavit vývoz high-tech produktů kvůli rekordní výši úrokové míry, uvedl ředitel ruského státního vojensko-průmyslového gigantu Rostech Sergej Čemezov. Píše to oficiální ruská tisková agentura TASS.
Podle serveru Armádní noviny firmy tohoto holdingu, řízené Putinovým letitým loajálním spojencem Čemezovem, zaměstnávaly v roce 2017 bezmála půl milionu lidí a vyrábějí široký sortiment zbraní – od kalašnikovů, zařízení protivzdušné obrany, prostředků elektronického boje, přes vrtulníky či rakety, až po vojenská a civilní letadla.
„Při takové úrokové sazbě jsou veškeré zisky pohlceny úroky, které jsme nuceni platit bance. Proto dnes otázka zní: buď zastavíme veškerý vývoz high-tech výrobků – letadel, systémů protivzdušné obrany, lodí atd. – všeho, co se vyrábí rok nebo déle, nebo musíme něco udělat,“ řekl Čemezov s tím, že rekordní výše klíčové úrokové sazby je podle něj vážnou brzdou dalšího průmyslového růstu.
Většina firem zkrachuje
Podle deníku Financial Times navíc Čemezov varoval, že možnosti vývozu ruských zbrojních podniků výrazně poznamenává poptávka armády, která potřebuje nové a nové dodávky kvůli probíhající válce na Ukrajině. „Bohužel nemůžeme dodávat všechno včas, protože v první řadě je důležité zásobovat naši armádu,“ zmínil.
Takto vysoká úroková sazba podle něj naprosto podrývá možnost ruských firem využívat úvěry. „Používání vypůjčených prostředků je pro společnosti jednoduše neziskové,“ uvedl Čemezov s tím, že pokud tento vývoj bude pokračovat dál, většina ruských společností zkrachuje.
Financial Times při té příležitosti zmiňuje, že globální podíl ruského exportu zbraní se během let 2021-2023 snížil na polovinu – z 8,8 procent v roce 2021 na 4,4 procenta v roce 2023, a to navzdory stoupající globální poptávce po ruských zbraních. Vzhledem k potížím, které má nyní Rusko s vývozem, je podle mínění citovaných analytiků pravděpodobné, že ho na světových trzích nahradí Čína.
Trh s nemovitostmi v ohrožení
Ukrajinský deník The Kyiv Post navíc píše, že od 1. listopadu se očekává další zvýšení základní úrokové sazby o jeden procentní bod, tedy na 21 procent. Tím se již Rusové začínají velmi blížit sazbám z krizových 90. let.
Takto vysoké úrokové sazby znamenají podle listu nejen extrémně nepříznivé podmínky pro ruské firmy, ale panují obavy i z toho, aby je unesl již nyní předlužený ruský trh s bydlením. Tamní největší poskytoval hypoték, ruská banka Sberbank totiž již na počátku tohoto týdne oznámila, že minimální úroková sazba jejích hypoték aktuálně činí 24,6 procenta.