Číňané pokračují v zasahování do vnitřních záležitostí ČR. Teď si čínská ambasáda v Praze stěžovala v Senátu na středeční projev předsedy horní parlamentní komory Jaroslava Kubery (ODS) na tchajwanské oslavě.
Zprávu o čínských stížnostech přinesl Deník N a Kubera to potvrdil: „Ambasáda reagovala řediteli mé kanceláře, že se jí to nelíbí.“
Zatímco Číňané vyhrožují, jak nás ekonomicky postihnou, Kubera hovořil v Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláři o ekonomické spolupráci, a ještě se tam vyfotil s představiteli Tchaj-wanu.
Tento týden, než pražské zastupitelstvo stihlo hlasovat o vypovězení smlouvy o sesterském partnerství s Pekingem, vypověděli Číňané partnerství sami. Zastaví veškeré oficiální styky s Prahou. Primátor Zdeněk Hřib sdělil, že smlouva žádné partnerství neodrážela. Praha záležitost považuje za uzavřenou.
Web ČT uvádí: „’Už v lednu jsme konzultovali dopady s odborníky. Opakovaně jsem byla ujišťována, že Čína nemá páky na to, aby Prahu mohla nějak postihnout,‘ řekla předsedkyně zastupitelského klubu Pirátů Michaela Krausová. Jako protiakci podle ní město čeká pouze to, že Čína omezí příjezd svých turistů do Prahy. ‚Ti tady ale provozují pouze jednodenní turismus a Praha z toho moc neprofituje,‘ řekla Krausová.“
Že může předseda Senátu zhoršit naše vztahy s Čínou varoval prezident Miloš Zeman a další ústavní činitelé. Kubera s tím nesouhlasí: „Senát je svébytný a kromě toho jsem opoziční politik a politika této vlády mě k ničemu nezavazuje.“ Ke své cestě na Tchaj-wan dodal: „Tchaj-wan je třetí největší obchodní partner z Asie. Asijští velvyslanci si velice stěžovali na naši jednostrannou orientaci.“
Mezitím Jiří Ovčáček na Twitteru rozjíždí obvyklé výlevy: „Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard.“ „Prezident USA jedná s Čínou ve prospěch své země. Pražská úderka vyvolává nepřátelství s Čínou a poškozuje celou Českou republiku.“
Pak tu máme ovšem hradní úderku, která by se měla zamyslet nad svým poklonkováním komunistickému totalitnímu režimu. Zeman se dost znemožnil, když si za jednoho ze svých poradců vybral šéfa společnosti CEFC Jie Ťien-minga. Jenže ten byl mezitím v Číně obviněn z uplácení vysokých politiků a zmizel kdesi ve stranických vyšetřovacích zařízeních. Zeman ho ale dál považuje za svého poradce, byť dotyčný zřejmě poslední dobou potřebuje poradit spíš sám.
Čína pokračuje ve své snaze prosáknout do politického a ekonomického života druhých zemí. Tady si našla své pomocníky v exministrovi Vladimíru Mlynářovi, který nám vysvětluje, že se na Čínu nesmíme dívat černobíle, v exministrovi Jaroslavu Tvrdíkovi a v samotném prezidentu Zemanovi. V Pekingu zřejmě nechápou, že u nás funguje něco jako samospráva a že nikomu není nic po tom, za jakých podmínek si chce nějaké město podepsat partnerské smlouvy s jiným městem. Tamní komunisté si myslí, že pokud se někde objeví „chybné myšlenky“, měly by se z vyšších míst okamžitě napravit. Teď začal podle nich „chybně myslet“ i Kubera. To je ovšem nemilé. Pro ně.