Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) se pokusil o nemožné. Obhájit Taťánu Malou před národem jako vhodnou kandidátku na ministryni spravedlnosti. Neuspěl. Jak by taky mohl? Nesnaží se ji hájit ani Andrej Babiš, který ji do funkce navrhuje.
V dnešní diskuzi v České televizi upozornil moderátor Václav Moravec na tři skandální výroky Taťány Malé.
Za prvé, přeje si odklad trestního stíhání (i případného uvěznění) Babiše v případu pravděpodobného (evidentního) podvodu s padesátimilionovou dotací pro menší živnostníky a podniky na stavbu Čapího hnízda, jak uvedla pro Info.cz. Ptá se, co by se stalo, kdybychom to odložili, aby Babiš mohl ještě aspoň čtyři roky vládnout. K případu pravděpodobného Babišova podvodu při prodeji firmy Profrost, který prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu, se Malá nevyjadřuje.
Za druhé, rozděluje trestné činy politiků na dvě skupiny, podle toho, zda se na ně přišlo hned (a pak by podle ní mohly být vyšetřovány), nebo až dodatečně, protože v takovém případě podle ní hrozí, že někdo kriminálníka (resp. podezřelého) udal naschvál až po letech, ačkoli o trestném činu věděl už dříve, jako tomu podle ní mohlo být v případě Čapího hnízda.
Za třetí, Malá vyzradila tajné informace z jednání Mandátového a imunitního výboru.
Zdá se vám zbytečné takovou kolegyni obhajovat? Radek Vondráček je asi bojovník a rád se pokouší naplnit a překonat nesplnitelné výzvy.
Moderátor Moravec hned na úvod pustil veřejnosti za Vondráčkovy přítomnosti Babišovo hodnocení Malé. Premiér sice v pátek tvrdil, že kandidáty na ministry vybíral mimo jiné podle odbornosti, ale následně uvedl, že Malá ze sebe jistě nebude dělat odbornici. Doporučoval by jí, aby jako ministryně spíše naslouchala a radši se moc nevyjadřovala. Doplnil, že ví, že se chce budoucí ministryně spravedlnosti učit.
Předseda ODS Petr Fiala následně v dnešní diskuzi Malou označil za kádrového důstojníka ANO. Je podle něj vidět, že základní kritéria pro budoucí členy Babišovy vlády jsou příliš nevyčnívat, souhlasit s Milošem Zemanem a být loajální k Babišovi. Ostatně připomeňme, že Babiš měl právo kohokoli z kandidátů na poslance vyhodit z volební kandidátky. Takže Malá i ostatní poslanci jsou mu nutně silně zavázaní.
Jak se z toho tedy Vondráček pokusil vykroutit?
Ohledně přání Malé odložit Babišovo stíhání v případu Čapího hnízda uvedl, že je to extrémně třaskavé téma a jakýkoli výrok o něm by mohl být špatný. Proto se prý také sám Vondráček na toto téma radši na veřejnosti nevyjadřuje. Otázkou je, zda a jak vlastně vůbec tímto tvrzením Malou obhájil.
K dělení trestných činů podle toho, kdy se na ně přišlo, nejprve uvedl, že Malá nic takového neřekla. Moderátor Moravec proto nechal ukázku s těmito jejími slovy pustit ještě jednou. Viditelně nervózní Vondráček se následně vykrucoval, že Malá tímto nespravedlivým způsobem dělí možné zločiny pouze v mandátovém a imunitním výboru, když rozhoduje, jestli vydá podezřelého (v tomto případě šlo zrovna o Andreje Babiše) před spravedlnost. Takže kdyby byla Malá třeba policistkou, byla by spravedlivější. Ale tomu můžeme a nemusíme věřit.
V případě vynášení tajných informací z mandátového a imunitního výboru pak Vondráček Malou hájí, že nebyla první, kdo něco takového provedl. Navíc tím prý chtěla rozpoutat diskuzi.
František Cerha z Hlavní kanceláře ODS k nominaci Malé na svém facebookovém profilu dokonce uvedl: „Tak nominací paní Malé na spravedlnost bych to Babišovo stíhání považoval za uzavřené. Ten Andrej Babiš musí být fakt v úzkých. Tohle je úplný výsměch všem kecům o „odbornících“ a „expertech“. Těším se na její diplomku z Panevropské univerzity v Blavě, snad neuplavala do Dunaje.“
Nutno podotknout, že Malá, která kromě agrární vědy studovala také na soukromé vysoké škole slovenské právo, svou diplomku o rodinném právu dosud neodevzdala do informačního systému (což tehdy zřejmě ještě nebylo povinností), takže se k ní veřejnost asi nedostane.