K sestřelení letadla z linky MH17 existuje očité svědectví. Potvrdil to šéf mezinárodního vyšetřovacího týmu Fred Westerbeke americké zpravodajské televizní stanici CBS News. Připustil přitom možnost, že má k dispozici svědectví hned několika lidí. „Není pochyb o tom, že raketový systém pocházel z 53. brigády ozbrojených sil Ruské federace,“ ubezpečil také.
Aktuální dokument z cyklu 60 Minutes věnovaný tragédii letu nad okupovanou částí Ukrajiny z července 2014, při němž zahynulo všech 298 lidí na palubě Boeingu 777, podrobně popisuje průběh zkázy stroje. Snímek kromě toho představuje pozůstalé po obětech a ukazuje i aroganci hlavního z podezřelých, Igora Girkina, jak pod ochranou skupiny mužů v civilu chodí volně po ulicích Moskvy a odmítá zodpovědět byť jediný dotaz k této masové vraždě.
Navzdory zapírání Kremlu vyšetřování přineslo silné důkazy a dospělo v obvinění čtveřice osob. „Máte očité svědky odpálení rakety, je to tak?“ zeptal se korespondent Scott Pelley šéfa vyšetřovatelů. „Ano,“ odpověděl Fred Westerbeke. „Víc než jednoho?“ zajímalo Pelleyho. „Řekl jsem, že mám svědka. A kolik, to jsem neřekl,“ reagoval Westerbeke.
On Sunday, Scott Pelley reports on a missile attack over Ukraine that took down passenger flight MH17 in 2014, killing 298 people. Six years later, Dutch investigators are preparing to prosecute those they say are responsible for the murders. https://t.co/WXQn4WrICP pic.twitter.com/ggRuQR3uAa
— 60 Minutes (@60Minutes) February 21, 2020
Na otázku, zda vyšetřovatelům pomohlo Rusko, Westerbeke jednoznačně odvětil, že v ničem. „Nebyli nám v ničem nápomocní. Měli nám poskytnout veškeré informace a důkazy, které jsme v tomto obtížném vyšetřování potřebovali. Druhý den poté, kdy se to stalo, nám měli říci ‚udělali jsme chybu, něco, co se nemělo stát‘,“ postěžoval si.
V dokumentu po jeho boku vystupuje také Andy Kraag, šéf odboru kriminálního vyšetřování případu zkázy letu MH17. Ten ocenil i zjištění investigativních novinářů z nezávislé skupiny Bellingcat, kteří zmapovali trasu, po níž odpalovací zařízení přijelo na místo zločinu a kudy poté se zbývajícími raketami odjelo zpátky do Ruska. „Byl to průlom, ale zajišťujeme důkazy, které musejí obstát u soudu, máme svědky, forenzní důkazy a tak dále,“ jmenuje Kraag.
Ty nejdůležitější pocházejí ze samotné zbraně, potažmo ze stop, které zanechala na letounu. Na částech předmětného Boeingu 777 se vyšetřovatelé dopočítali 800 děr, jež v jeho trupu zanechaly unikátní šrapnely motýlového tvaru pocházející z bojové hlavice rakety systému BUK TELAR, která vybuchla tři metry nalevo od okénka kapitána Eugenea Chooa. V pilotově okně také nizozemští vyšetřovatelé objevili největší hustotu otvorů po šrapnelech, napočítali jich tam 102. Tyto šrapnely velikosti kulky pronikly do kokpitu a vyšly druhou stranou ven. Kokpit se rozpadl. Zbytek stroje letěl další minutu a půl, než ho potkal stejný osud. Cestující byli vystaveni explozivní dekompresi a poté mrazivému vzduchu minus 40 stupňů Celsia, který se k nim dral rychlostí 800 km/h.
Vyšetřovatelé identifikovali 296 z 298 obětí, dvě těla se nenašla. Také tělesné ostatky pomohly ozřejmit průběh katastrofy. V tělech pilotů se našly šrapnely z ruské rakety. Jedna z dalších obětí měla nasazenou dýchací masku.
Pro podezření z odpovědnosti za katastrofu malajsijského letounu z linky MH17, při níž v roce 2014 zahynulo na východě Ukrajiny 298 lidí, budou souzeni Rusové Igor Girkin, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko. Čtveřice bude obžalována z vraždy, jednání se bude konat v Nizozemsku a začne 9. března.