Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman chce letos skončit a hodlá kandidovat do čela Úřadu evropského veřejného žalobce. To by stavělo do jiného světla jeho aktivní pomoc premiéru Andreji Babišovi při odstranění ředitele GIBS Michala Murína. Zemanův úspěch by do značné míry závisel na lobbingu české vlády.
[ctete postid=“193408″ title=“Vydírání slaví úspěch. Babiš zlikvidoval Murína s pomocí státních zástupců“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/04/Murín-GIBS-komise-385×230.jpeg“ excerpt=“Štvanice na ředitele GIBS Michala Murína podepřená vydíráním slaví úspěch. Tlaky na “ permalink=“http://forum24.cz/vydirani-slavi-uspech-babis-zlikvidoval-murina-s-pomoci-statnich-zastupcu/“]193408[/ctete]
Server Aktuálně.cz přinesl zprávu (23. 4. 2018), že Pavel Zeman vážně uvažuje o konci svého působení v čele Nejvyššího státního zastupitelství. Podle několika důvěryhodných zdrojů z justice se chce ucházet o nově vzniklý post evropského prokurátora se sídlem v Lucemburku. Pokud by uspěl, mohl by odejít už koncem letošního roku.
Nejpravděpodobnější kandidát
Podobné informace kolovaly v kuloárech už před několika měsíci v souvislosti s aktivní Zemanovou pomocí premiérovi v demisi při nedůvodné kritice práce Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která zásadní měrou přispěla ke konci jejího ředitele. Podle nich šéf žalobců již svoji kandidaturu v Bruselu konzultoval s eurokomisařkou Věrou Jourovou, která má na starosti oblast spravedlnosti.
Samotný Pavel Zeman zájem o prestižní post zatím nepřiznal. Zdroje Aktuálně.cz však naopak potvrdily starší zprávy, že si už začal zajišťovat podporu. Zástupci České republiky nyní sondují, jakou by měl český kandidát šanci. Pokud ho nakonec oficiálně postaví, bude jím současný nejvyšší státní zástupce.
„Zeman by byl skutečně silným kandidátem, a to v porovnání s jakýmikoliv dalšími možnými zájemci z ostatních zemí EU,“ uvádí zdroj Aktuálně.cz. Naráží tak na skutečnost, že Pavel Zeman před nástupem do funkce nejvyššího státního zástupce v lednu 2011 sedm let působil v organizaci Eurojust, mající na starosti spolupráci unijních zemí při vyšetřování závažné přeshraniční kriminality a organizovaného zločinu.
Celý proces je nyní v přípravné fázi. Předsedu Úřadu evropského veřejného žalobce budou vybírat ministři spravedlnosti EU a europoslanci ve druhé polovině letošního roku. Řízení nové instituce, jejíž vznik stvrdily evropské orgány loni v říjnu, by se měl její šéf ujmout nejpozději začátkem příštího roku.
Stíhání dotačních podvodů
Domácí reálie přitom skýtají neuvěřitelné paradoxy. Může se snadno stát, že za kandidaturu českého zástupce v čele úřadu bude mezi evropskými partnery lobbovat vláda, v jejímž čele stojí premiér obviněný ze zneužití evropských fondů. Evropský prokurátor přitom bude mít stíhání dotačních podvodů jako hlavní náplň své práce.
Situaci Pavlu Zemanovi i Andreji Babišovi ulehčuje fakt, že se žalobci chystaného úřadu budou zabývat pouze novými případy. Nehrozí tedy hypotetická zápletka, že by Zeman jako evropský prokurátor vyšetřoval podezření z dotačního podvodu premiéra (což ostatně doložil jiný evropský vyšetřovací orgán OLAF), který jej do funkce prosazoval.
„Bude to klasická prokuratura, která zahájí vyšetřování a případ i s důkazy předá konkrétnímu národnímu soudu,“ vysvětlila roli nového úřadu Jourová. Do této spolupráce se zatím zapojí dvacet zemí EU, včetně České republiky.
O tom, že nejde jen o plané spekulace, už svědčí i hledání náhrady za Pavla Zemana. Nejčastěji se v justičních kruzích hovoří o pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové. I ona zatím podobné úvahy odmítá. „Nikdo mě neoslovil a nepřemýšlím o tom.“ Není ovšem šprochu…
V jakých souvislostech by se tyto poziční přesuny ve vedení státního zastupitelství odehrávaly? A co ve svých důsledcích znamenají?
Státní zástupci po boku hnutí ANO
Kritici Pavla Zemana tvrdí, že v Eurojustu žádnou právní činnost nevykonával a ani jeho bilance na Nejvyšším státním zastupitelství není jednoznačná. Nereagoval například na nález Ústavního soudu z roku 2016, který konstatoval porušování zákona obou vrchních státních zastupitelství o místní příslušnosti soudů ve vyšetřování, a učinil těmto nelegálním praktikám přítrž.
Bez povšimnutí ponechal i zjištění parlamentní vyšetřovací komise k únikům informací z trestních řízení z roku 2017, která konstatovala dokonce porušování ústavnosti ze strany obou vrchních státních zastupitelství. Nevyvodil z těchto jednomyslně přijatých závěrů žádnou personální odpovědnost a kryje tak nestandardní počínání svých podřízených.
Pavel Zeman se naopak s oběma vrchními žalobci několikrát zapojil do politického boje po boku hnutí ANO, ať už ve střetu o policejní reorganizaci, nebo naposledy o fungování GIBS. Jeho účelově kritický dopis, z něhož citoval i na bezpečnostním výboru, kam přišel vypovídat na přání Andreje Babiše, ačkoli jindy se podobným předvoláním bránil, posloužil premiérovi v demisi k zahájení kárného řízení s ředitelem Murínem. Ten nakonec soustředěnému tlaku a vydírání podlehl a marný boj vzdal.
Bude protislužba?
Mělo by být varující, že Andrej Babiš nikdy nic neudělal bez protislužby. Bude záležet jen na něm a na jeho novém ministru spravedlnosti, zda bude Pavla Zemana prosazovat na evropské půdě. S odcházejícím ministrem Robertem Pelikánem nejvyšší žalobce žádný problém neměl.
[ctete postid=“191788″ title=“Podezřelé kulisy výslechů Kmenty a spol. Jakou roli hraje liberecká GIBS?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/10/DL8VyESW0AA3im2-385×230.jpg“ excerpt=“Novinář Jaroslav Kmenta poodkryl pozadí výslechů, které v poslední době podstupuje s “ permalink=“http://forum24.cz/podezrele-kulisy-vyslechu-kmenty-a-spol-jakou-roli-hraje-liberecka-gibs/“]191788[/ctete]
Totéž platí pro obsazení postu nejvyššího státního zástupce, kterého jmenuje vláda na návrh ministra spravedlnosti. Přes premiéra Babiše tedy v tomto směru neproklouzne ani myš, a oligarchu jeho formátu jistě nebude zajímat princip vyšetřování „padni komu padni“. To by ovšem hlavní favoritku Bradáčovou stavělo do prekérní situace, jelikož dohlíží nad kauzou Čapí hnízdo, kterou premiér považuje za zinscenovanou.
Brzy se ostatně ukáže, kam bude tento případ směřovat. Dozorový městský státní zástupce Jaroslav Šaroch má v nejbližších dnech rozhodnout o stížnostech všech jedenácti obviněných proti průběhu vyšetřování. V podobných případech se stížnosti v drtivé většině případů zamítají, protože by tím státní zástupce popřel sám sebe, tedy svoje dosavadní postupy.
Každé případné zproštění obvinění kohokoli v této citlivé kauze proto bude v daných souvislostech zavánět nejen politickými tlaky, ale i výměnnými obchody. Už dnes se spekuluje o zrušení obvinění Babišových dětí a jeho manželky. Tento případ bude nadále klíčovým barometrem, kam se hranice právního státu a rovnosti před zákonem u nás posouvají.