Za velké riziko označila povolování očkování neprověřenou ruskou vakcínou Sputnik V předsedkyně správní rady Evropské agentury pro léčivé přípravky. Nechceme neprověřené vakcíny z netransparentních zemí, které ve všem podstatném lžou, doplnil ji zdravotnický právník.
„Připuštění Sputniku v nouzovém režimu je dílem jako ruská ruleta,“ varovala předsedkyně správní rady Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) Christa Wirthumerová-Hocheová v neděli v diskuzním pořadu rakouského veřejnoprávního rozhlasu ORF. Zdůraznila, že ke Sputniku V potřebuje EMA podklady, které by mohla ověřit, těch se ale zatím nedostává v potřebném rozsahu. „Nemáme farmakovigilanční data o těch, kteří již byli tímto preparátem očkovaní. Není o tom nic známo, proto bych velmi naléhavě varovala před snahou připouštět vakcíny na národní bázi v rámci nouzového schvalování. Občan má právo na prověřené léčivé přípravky,“ vysvětlila s tím, že cílem je u právě posuzovaného ruského přípravku dospět k robustní, transparentní zprávě o jeho hodnocení.
Nutnost prověřit ruský preparát tímtéž standardním způsobem, jakým EMA posuzovala i trojici ostatních vakcín, je o to naléhavější, oč méně spolehlivá je země původu daného preparátu. „Nechceme neprověřené vakcíny pocházející ze zemí, které jsou neustále netransparentní, které ve všech podstatných věcech lžou – vzpomeňme Navalného a další,“ vyzdvihl význam pečlivého posouzení zdravotnický ekonom Christian Köck, který se výše zmíněné debaty rovněž účastnil.
Sputniku se i v Rusku dostává jen vlažného přijetí. Více než polovina Rusů Sputnik V přímo odmítá. Aplikovat by si tento preparát nechala jen necelá třetina Rusů, a jejich řady se neustále tenčí. Podle průzkumů agentury Levada Center této vakcíně ještě v prosinci důvěřovalo 38 procent Rusů, aktuálně je to už jen 30 procent. Naopak vzrostlo množství lidí, kteří by se podle svých slov Sputnikem V naočkovat nenechali. Z prosincových 58 procent se jejich počet zvýšil na 62 procent a přímo odmítavě se k ruské vakcíně staví nadpoloviční většina. Jakékoliv očkování odmítalo jen jedno procento dotázaných. Předmětných průzkumů se mělo účastnit kolem 1600 lidí.
Také v Rakousku vedou právníci, podnikatelé, lékaři a další debatu o očkovacích pasech. „To, že mám očkovací ‘pas’, není nefér. Nefér je to, že někdo ještě není očkovaný. To, že mohu cestovat, ale přeci neškodí těm, kdo cestovat nesmějí, protože oni nesmějí cestovat proto, že nejsou očkovaní, a nikoliv proto, že nemají očkovací pas,“ hájil logický krok již výše citovaný Köck.