
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. FOTO: Evropská komise / se souhlasem
FOTO: Evropská komise / se souhlasem
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek uvítala rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odložit platnost takzvaných recipročních cel o 90 dní. Evropská unie je připravena dále se Spojenými státy jednat o odstranění obchodních překážek, které bude prospěšné pro obě strany, uvedla v prohlášení. Podotkla přitom, že prosazuje nulová vzájemná cla. Eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen listu Financial Times řekl, že EU zvažuje kupovat více zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA, což požaduje Trump.
Trump ve středu překvapivě oznámil, že s výjimkou Číny Spojené státy na 90 dní s okamžitou platností snižují většině zemí celní sazbu na deset procent. Několik hodin byla v platnosti takzvaná reciproční cla, která v případě Evropské unie činila 20 procent. Trump řekl, že jejich účinnost pozastavil, aby vytvořil prostor k jednání o clech s ostatními zeměmi. Politici řady dalších zemí Trumpův krok uvítali.
„Jasné a předvídatelné podmínky jsou nezbytné pro fungování obchodu a dodavatelských řetězců,“ uvedla šéfka unijní exekutivy. EU má podle ní v úmyslu vyjednávat s USA o podmínkách pro „hladký a vzájemně výhodný obchod“.
Německá politička opět zdůraznila, že dlouhodobě prosazuje dohodu o nulových clech, která jsou podle ní „daní ubližující firmám i spotřebitelům“. EU podle jejího dřívějšího vyjádření nabídla Washingtonu dohodu o nulových clech na průmyslové výrobky, neuspěla však.
Komise v následném prohlášení sdělila, že vyhodnotí středeční Trumpovo rozhodnutí a po konzultacích se členskými státy a zástupci průmyslu rozhodne o dalších krocích. EU již připravila balíček celních opatření, který má v odvetě za americká cla na dovoz automobilů, oceli a hliníku začít platit 15. dubna. V diskusích o takzvaných recipročních clech zatím větší část unijních zemí dávala přednost jednáním s Washingtonem před odvetou.
Trump v minulých dnech hovořil mimo jiné o tom, že EU se může vyhnout americkým clům, pokud bude nakupovat výrazně více zkapalněného zemního plynu z USA.
„Je tu potenciál, abychom nakupovali více amerického LNG, ale určitě to musí být za podmínek, které jsou v souladu s naší zelenou transformací,“ citoval britský deník eurokomisaře Jörgensena, který hovořil o unijním cíli vyrábět co nejvíce energie z obnovitelných zdrojů.
USA jsou již nyní s podílem 45 procent největším dodavatelem LNG do EU. Trump prohlásil, že by EU měla nakupovat plyn za 350 miliard dolarů, aby vymazala svůj obchodní přebytek, jehož odstranění je jedním z deklarovaných cílů celní ofenzivy šéfa Bílého domu. Podle EU by Trump měl započítat do obchodní bilance vedle zboží i služby, v nichž mají naopak přebytek Spojené státy.
Britský list poznamenal, že v moci Evropské komise je nanejvýš vybízet energetické firmy, aby s americkou stranou podepisovaly smlouvy, samotný nákup plynu je ale jen na nich.