Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová na tiskové konferenci řekla, že by se mělo v rámci členských států Evropské unie diskutovat o povinném očkování proti nemoci covid-19.
„Myslím, že je pochopitelné, abychom vedli diskusi o tom, jak můžeme lidi přesvědčit, a případně uvažovat o povinném očkování v rámci Evropské unie,“ řekla von der Leyenová.
Výzva k diskusi
Jak uvádí server Daily Mail, podle předsedkyně Evropské komise bude nakonec na všech členských státech, aby samy zaujaly postoj ke své očkovací politice. Dle jejího osobního názoru již ale nastal správný čas na diskusi nad otázkou povinné vakcinace.
„To vyžaduje diskusi, potřebujeme společný přístup, ale myslím, že je to diskuse, kterou je třeba vést,“ sdělila médiím šéfka Evropské komise a dále dodala, že „v rámci EU je neočkovaná jedna třetina populace. To je 150 milionů lidí, což je nemalý počet. Ne každý mohl být očkován, ale velká většina ano.“
„Já osobně, i vzhledem ke zkušenosti, jakou mám s covidem, jsem příznivcem toho, aby určité profesní skupiny, jejichž práce je pro fungování státu a pro boj s pandemii mimořádně významná, aby byly povinně očkovány. Zároveň ale dodávám, že tohle rozhodnutí nespadá do působnosti EU, její orgány nemůžou nařizovat povinné očkování, je to o politické odpovědnosti jednotlivých vlád členských států, a tak by to mělo i zůstat. Předpokládám tedy, že i nová vláda, která je vůči tomuto kroku zatím zdrženlivá a má pro to jistě své důvody, tak se této debatě nevyhne,“ řekl europoslanec Jiří Pospíšil.
Vyjádření von der Leyenové přichází krátce poté, co se Německo společně s Rakouskem rozhodlo zavést povinné očkovaní pro všechny způsobilé občany. Řecko podle Financial Times uložilo pokutu 100 eur osobám starším 60 let, které vakcínu odmítnou. Opatření se ovšem napříč kontinentem značně liší, jelikož jiné země trvají na povinném očkování například pouze pro zdravotnické pracovníky. Lepšímu vývoji epidemiologické situace na starém kontinentě nepomáhá ani postupné šíření jihoafrické mutace.
Nová varianta viru
Von der Leyenová se na tiskové konferenci vyjádřila i k nové variantě viru omicron. Podle jejích slov je nutné „doufat v nejlepší a připravit se na nejhorší“.
V případě, že by nová varianta viru nereagovala žádoucím způsobem na stávající vakcíny, má Unie podle předsedkyně EK zavedena preventivní opatření. Zmíněnou informaci sdělila s odkazem na podmínky ve smlouvách s výrobci léků, které umožňují aktualizované verze vakcín.