Prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Marta Nováková prohlásila, že chce, aby se EET týkalo všech, kdo mají hotovostní příjmy. Peníze v hotovosti běžně vybírají například lektoři jazyků nebo učitelé hry na kytaru. Podobným způsobem si přivydělává řada studentů či umělců. Samostatnou kapitolou je pak pouliční umění. Vzdělávaní a kulturní činnosti by se měla týkat třetí fáze EET. Ta má být spuštěna v březnu 2018.
„Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky od prvopočátku EET podporoval a požadoval zavedení evidence celoplošně najednou pro všechny, kdo mají hotovostní příjmy, tedy nejen pro obchodníky a podnikatele v pohostinství a ubytovacích zařízeních. Na příkladu dnešních výsledků především v pohostinství a stravování je zcela zřejmé, že k narovnání podnikatelského prostředí a eliminaci šedé ekonomiky dochází a prokazuje se relevance zavedení EET. Důležité nyní je v elektronické evidenci tržeb pokračovat, tj. implementovat zákon ve všech dalších oborech, ale také hledat zlepšení některých ustanovení zákona a následně systému tak, aby podnikatelům opravdu dokázala digitalizace usnadnit a zjednodušit práci,“ řekla Marta Nováková v rozhovoru pro Parlamentní listy.
Pokud by opravdu došlo k zavedení EET ve všech dalších oborech, které využívají hotovostní platby, mohlo by to znamenat konec soukromých hodin hry na hudební nástroj nebo výuky jazyků. Jejich lektoři už nyní mají většinou hluboko do kapsy. V případě, že by chtěli činnost dál provozovat, pravděpodobně by prudce podražili, nebo činnost vykonávali ilegálně.
Těžko si pak představit pouliční umělce, kteří během vystoupení na Staroměstském náměstí vydávají každému, kdo jim hodí korunku do klobouku, účtenku.