Na sklonku března navrhovali někteří opoziční poslanci nárůst ošetřovného na 80 procent platu. Ačkoli to vládní strany odmítly, nyní návrh předkládá sama ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Návrh na zvýšení ošetřovného o 20 procent vyvolal mezi zástupci opozice vlnu reakcí.
Jednou z původních navrhovatelek byla i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která na situaci upozornila mezi prvními na Twitteru. Ač zjevně zklamaná, přislíbila, že návrh poslanci její strany podpoří. Ale zdůraznila přitom, že se zdaleka nejedná o první případ, kdy vládní většina některý z opozičních návrhů odmítla, aby ho následně předložila jako svůj vlastní.
Doufám, že se paní @JMalacova aspoň trochu stydíte. Tohle jsem navrhovala ve sněmovně již 24. března já i další kolegové. Samozřejmě nepřijato, to by bylo, abyste dovolili opozici pomoci občanům.
Okopírovaný návrh podpoříme ač přichází zbytečně pozdě, jak je u vaší vlády zvykem. https://t.co/DQwA2Kz55S
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) April 16, 2020
Podle návrhu Maláčové bude vyšší vyměřovací základ ošetřovného pro rodiče, kteří zůstali kvůli opatřením proti šíření koronaviru s dětmi doma, platit až od dubna. Březnovou výplatu by měli dostat na základě původně stanovených 60 procent platu. Nad touto skutečností se pozastavil i další z podporovatelů tehdejšího návrhu Marian Jurečka. „Nerozumíme tomu zdržení, ani nerozumíme důvodům, proč nechává rodiče a jejich děti bez finančních prostředků tak dlouho. Budeme prosazovat, aby se ošetřovné zvýšilo pro všechny rodiče, a to zpětně už od počátku vládních nařízení,“ avizoval šéf lidovců.
KDU-ČSL bude zároveň požadovat, aby se ošetřovné adekvátně zvýšilo i pro živnostníky a další rodiče, kteří na ně mají nárok. Podle prognóz, které si strana nechala vypracovat, má totiž ošetřovné v současnou chvíli přinést rodinám zhruba polovinu čistých příjmů oproti těm před začátkem krize.