Šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka se v otevřeném dopise obrátil na policejního prezidenta Jana Švejdara. Žádá po něm jasný postoj týkající se ekologické katastrofy na řece Bečvě, o níž novináři, ale ani široká veřejnost stále nemají jasné informace, což dlouhodobě vyvolává podezření, že někdo brání vyšetřování.
Katastrofa se stala 20. září tohoto roku. Patočka vidí největší problém ve dvou rovinách postupu Policie ČR. Tou první je, že se na novináře Deníku Referendum, kteří se věcí zabývají, policie vůbec neobrátila. „Kdyby se na nás Vaši kolegové obrátili, rádi bychom se s nimi podělili právě o některé poznatky, které nemůžeme publikovat, leč Policii ČR by mohly být užitečné – samozřejmě tím nemám na mysli, že cokoli řekneme o našich zdrojích. Upřímně řečeno, žasnu, že se na nás nikdo z Vašich kolegů dosud neobrátil. Vy pro to máte nějaké vysvětlení?“ ptá se Patočka.
Šéfredaktor Deníku Referendum taktéž připomněl, že Česká inspekce životního prostředí i ministerstvo životního prostředí vedené Richardem Brabcem tvrdí, že kvůli policii „nemohou sdělit, kdy, kde odebíraly vzorky a jaké hodnoty v nich kdy a jaké instituce naměřily“. Takové nařízení, pokud opravdu existuje, označuje Patočka za skandální.
Podle něj by měl Švejdar jasně sdělit, zda policie brání občanům v tom, aby měli o katastrofě relevantní informace.
„Konkrétně v tomto případě po Vás požaduji, abyste jasně prohlásil, že Policie České republiky nijak nebrání České inspekci životního prostředí, ani Ministerstvu životního prostředí, aby novinářům a jejich prostřednictvím i široké veřejnosti sdělily nejzákladnější fakta o ekologické katastrofě na řece Bečvě – a tedy: kdy, kde a jaké instituce odebíraly po otravě Bečvy vzorky, jaké přesně, kdo je testoval, a zejména jaké hodnoty naměřil,“ píše novinář.
Jakub Patočka Janu Švejdarovi ve svém dopise píše, že „nežijeme v orientální despocii“. Šéfredaktor Deníku Referendum je přesvědčen, že jasný a transparentní postoj policejního prezidenta by mohl alespoň některým občanům vrátit naději v to, že ekologická katastrofa bude nakonec vyšetřena.
Deník Referendum ve svých investigativních textech uvedl, že v den otravy Bečvy se ve společnosti DEZA, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Chemička po otravě řeky popřela, že znečištění bylo od ní. Mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová poté ČTK řekla, že brněnští inspektoři ČIŽP na základě místního šetření vyloučili společnost DEZA jako možného původce havárie. Tento postup ale stejně jako protahování policejního vyšetřování jen znásobil pochybnosti.