Šéfredaktor Marek Stoniš hned v úvodu nejnovějšího vydání časopisu Reflex šíří nepravdivovou zprávu, která nejde jinak chápat jak jako čistý hoax. Marek Stoniš ve svém článku, který vyšel jako editorial pro tištěnou verzi, si bere „na paškál“ radní a zastupitele z hnutí Žít Brno. Ti zveřejnili prohlášení, ve kterém vyjádřili názor, že by se ČR měla spolupodílet na přerozdělování migrantů z uvízlé lodi ve Středozemním moři, kterou původně žádný ze států na jihu Evropy nechtěl pustit do svých přístavů.
Když opomineme evidentní zaujatost šéfredaktora vůči Žít Brno, kdy například v textu Matěje Hollana nazývá aktivistou, ačkoliv každý slušný novinář nazve osobu jeho nejvyšší funkcí, což je v tomto případě náměstek primátora města Brna, tak v článku se dopouští jasné nepravdy v závěru svého editorialu.
„Necítím žádnou sounáležitost s lidmi, kteří se na nafukovacích člunech vydali na absurdní cestu po Středozemním moři do Evropy a jež chce Matěj Hollan ubytovat někde v Brně. Můj soucit míří k rodině, které podobní ,obohacovači‘ evropských hodnot v pondělí v anglickém Worcesteru polili kyselinou tříletého chlapečka,“ píše Marek Stoniš v závěru článku. Jenže to je jasná nepravda a lež.
Pravdou je, že za polití kyselinou nemohou uprchlíci ani jiní „obohacovači“ z afrického kontinentu, jak tvrdí Stoniš. Odsouzeníhodný čin je dílem občanů Slovenska. „Britská policie zatkla a obvinila pět mužů ze spiknutí za účelem vážného ublížení na zdraví po útoku kyselinou na tříletého chlapce, kterému popálili obličej během sobotního nakupování ve Worcesteru. Podle agentury AFP jsou nejméně tři ze zadržených Slováci. Jedním ze zadržených je chlapcův otec. Obvinění jsou ve věku od 22 po 41 let. Tři z nich jsou slovenští občané, jeden Afghánec, pátým zadrženým mužem je chlapcův otec. Jeho totožnost policie nezveřejnila v zájmu ochrany soukromí poraněného dítěte. Policisté se odmítli vyjádřit ke spekulacím, že chlapec byl předmětem rodinného sporu. Nedomnívají se však, že by útok souvisel s organizovaným zločinem nebo že by byl rasově motivován,“ píše Idnes.cz.
Článek o průběžném výsledku vyšetřování přitom vyšel ve středu. Reflex pak vypustil editorial ve čtvrtek. Redaktoři tedy měli čas, v čele se svým šéfredaktorem, nepravdivou informaci vymazat. Bohužel to vypadá, že i Reflex se již veze na vlně FAKE NEWS a emocí z již skončené migrační krize. Žádná migrační krize totiž již Evropu netrápí. Jak jsem již informovali, počet příchozích do Evropy oproti vrcholu krize klesl místy až o 96 % a je na nižších číslech než před vypuknutím krize. Časopis Reflex přitom patří mezi nejstarší týdeníky v ČR a je mnohými čtenáři brán za relevantní zdroj informací.
Vyšlo na webu Manipulátoři.cz.