Tsunami bludů, které šíří dobromyslné i zlomyslné duše, zrovna vrcholí. Teď je zrovna tématem blížící se očkování vakcínou proti covid-19. Když necháme stranou tvůrce, kteří to nemohou brát vážně, radostně se na tom podílejí různé ovce, které ostatním vykládají, že lidé nemají být jako ovce.
Konkrétní příklad nesmyslu, který teď koluje po sociálních sítích. Ze všeho toho plácání hned první tři body:
- Klinické testy si dle letitých zvyklostí zajistili pharma-giganti sami. To je, jako když si člověk postaví dům a sám si oštempluje kolaudačku.
- První očkování se bude skládat ze dvou dávek, aby bylo dosaženo deklarované „účinnosti“. Pharma-giganti se elegantně zbavili zodpovědnosti za jakékoliv následky očkování.
- C-virus bude v budoucnu „mutovat“, takže očkování budeme muset podstupovat tak často, jak si jen establišment usmyslí.
Takže u téhle stupidity hned bod jedna:
„Klinické testy si dle letitých zvyklostí zajistili pharma-giganti sami. To je, jako když si člověk postaví dům a sám si oštempluje kolaudačku.“ Samozřejmě, že sami. Tak jako výrobce aut si crash testy dělá nejdřív sám. Je-li na světě vyvíjeno x tisíc léků, pokud by měla existovat nějaká světová rada moudrých, která prověří všechny nové léky, nikdy by se žádný k lidem nedostal. Kromě toho tady ale existuje ještě schválení, a to si nedělají výrobci sami. Navíc se výsledky publikují, a to ne na UFO serverech, ale v odborném tisku, kde jsou vystaveny oponentuře, před publikací a pak po zveřejnění. Na případě ruské vakcíny je vidět zcela jasně, jak zahraniční vědci prošli ruská data a přesně řekli, k čemu mají výhrady. Ve třetí fázi testů se látka podá několika desítkám tisíc lidí a zjišťuje se její účinnost a také se odhalují případné vzácné vedlejší účinky. Část lidí dostává placebo pro srovnání reálné efektivity látky. To skutečně bude málokdo provádět znovu, protože to vůbec není myslitelné. Lze ale kontrolovat, zda byly testy prováděny správně.
„Selský rozum“ možná ví, kdy a co nasypat slepicím, ale ať se nevyjadřuje k něčemu, o čem nemá ani ponětí.
Bod dva: To je skutečně překvapení, že se některá vakcína podává dvakrát až třikrát. Kdo jel někdy do tropické země a nechal se očkovat, dobře ví, že šel k doktorovi dvakrát až třikrát. Asi spiknutí.
Bod tři: Virus bude mutovat. No to bude, viry mutují. Viry chřipky taky mutují a očkuje se pořád znova. „Chřipkový virus je velmi nestabilní a průběžně mutuje. Ani za stovky let si proto lidstvo nedokázalo vytvořit byť i jen částečnou imunitu. Každá nová mutace je stejně nebezpečná jako ta předchozí a znovu onemocnět může i člověk, který ‚starou‘ chřipku v předchozích letech prodělal.“
Jenže Neználci jsou sebevědomí a mají názor. Český výraz „selský rozum je krajně nešťastný. O něco málo lepší je anglický výraz common sense, někdy překládaný jako „zdravý rozum“, což není úplně přesné. Common sense je dle definice „zdravý praktický úsudek týkající se každodenních záležitostí nebo základní schopnost vnímat, chápat a soudit, která je sdílena téměř všemi lidmi“.
Všimněme si, že ani tady se vlastně neříká, že závěry učiněné na tomto základě jsou pravdivé, pouze to, že většina lidí nějaký názor sdílí. Z toho se někdy odvozuje takzvaný „důkaz z autority“. Pokud si něco myslí uznávaná autorita, tak je praktické se podle toho zařídit. I uznávaná autorita se může mýlit, zvláště když opustí oblast svého oboru. Je to jen pomocná záležitost, protože musíme nějak žít a nemůžeme o všem jen uvažovat, až bude pozdě.
Tady lze ale skepsi mírnit tím, že poznávací procesy, které dříve trvaly staletí a desetiletí, se dnes zrychlily. Informace se vyměňují bleskově po celé planetě, omyly se odhalují dříve, ze slepých uliček se dá vycouvat dřív. Pak už je setrvávání v omylu spíše porucha na straně příjemce a jejich šíření věcí pseudonáboženského nadšení nebo profesionální dezinformace.
Pokud už někdo chce výraz „selský rozum“ používat, měl by ho vztáhnout jen k příslušné uzavřené komunitě, kde jde o kondenzovanou praktickou zkušenost života v relativně neměnných podmínkách. Názory odpovídající poznání negramotného nebo pologramotného sedláka v 18. století mohou být použitelné snad na nějaké ezo-bio farmě, kde budou panovat stejné podmínky jako v 18. století. Ale i tam jen některé.