
John Ratcliffe FOTO: United States Congress / Public domain
FOTO: United States Congress / Public domain

Bývalý člen Sněmovny reprezentantů za stát Texas se stal ředitelem CIA. Hlasování dopadlo 74-25 v jeho prospěch. Hlasovali pro něj tak i mnozí demokraté, byť neměl tak výraznou podporu jako Marco Rubio, který získal 99 hlasů a nikdo nehlasoval proti němu. Ratcliffe se tak stává právě po Rubiovi druhým Trumpovým nominantem, kterého senát potvrdil.
I když se nejednalo o vyloženě kontroverzního kandidáta, jakou jsou například Peter Hegseth, Robert Kennedy ml. a Tulsi Gabbardová, pro některé demokraty byl Ratcliffe nepřijatelný. Od května 2020 do konce Trumpova prvního mandátu sloužil ve funkci ředitele tajných služeb, takže jeho problémem nebyla nezkušenost. Někteří demokraté mu ale vyčítají až slepou věrnost nastupujícímu prezidentovi.
FBI a první Trumpův impeachment
Ratcliffe se Trumpovi zavděčil několika věcmi. V roce 2019 v jednom ze svých tweetů tvrdil, že mu ředitelka FBI Lisa Pageová pod přísahou potvrdila, že FBI neobvinila Hillary Clintonovou z nesprávného nakládání s utajovanými skutečnostmi, protože jí to nařídilo ministerstvo spravedlnosti za prezidenta Obamy.
Nicméně následné šetření ukázalo, že FBI neměla dostatek důkazů, v minulosti podobné případy dopadly stejně a navíc žalobu podává ministerstvo spravedlnosti, nikoliv samotný úřad pro vyšetřování. Trump nicméně Ratcliffův tweet s gustem sdílel, protože podporoval jeho narativ.
V roce 2020 si ho pak staronový prezident vybral do sněmovního týmu, který ho měl hájit během prvního impeachmentu. K tomu se demokraté rozhodli na základě přepisu rozhovoru s prezidentem Volofymyrem Zelenským, v němž to podle nich vypadalo, že Trump podmiňuje přidělení už schválené pomoci tím, že mu Zelenskyj najde špínu na Joea Bidena a jeho syna.
Ředitel tajných služeb
Do funkce se Ratcliffe dostal nadvakrát. První nominaci v roce 2019 Donald Trump nakonec stáhl. Ta druhá, kterou podal v únoru roku 2020, nakonec senátem prošla v poměru 49 ku 44 hlasům. Ratcliffe neměl před tímto jmenováním s tajnými službami žádnou velkou zkušenost.
Navíc ho jeho kritici díky jeho názorům na FBI a zaujatost tohoto úřadu proti prezidentu Trumpovi podezřívali z toho, že jeho úkolem je práci tajných služeb zpolitizovat a podřídit vůli prezidenta. Tyto obavy se nakonec nepotvrdily.
Ratcliffe při nominačních slyšeních prohlásil, že především chce, aby CIA lépe využívala nejnovějších technologií včetně umělé inteligence. Poměr hlasů ukazuje, že nebyl zdaleka tak kontroverzním kandidátem jako v roce 2020.